REKLAMI GEÇ

Mesane Kanserine yakalanan her 10 hastadan biri 55 yaş üstü

Mesane Kanserine yakalanan her 10 hastadan biri 55 yaş üstü

Devlet Hastanesi Üroloji Uz. Dr. İlker Akarken mesane kanserinin en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu, bu kanserine yakalanan her 10 hastadan 9’unun 55 yaşın üstünde olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Temmuz 2017 Perşembe, 12:25

İdrar kesesindeki hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesi ile mesane kanserinin başladığını, diğer kanserler gibi bir tümör oluşturabildiğini ve vücudun diğer bölgelerine yayılabildiğini söyleyen Üroloji Uz. Dr. İlker Akarken, bu kanser türünün çok sık görülmeye başladığını söyledi.

Uz. Dr. İlker Akarken, “Mesane karnın alt bölgesinde yer alan işi boş bir organdır, ana fonksiyonu vücuttan atılmadan önce idrarı toplamaktır. İdrar böbreklerden yapılır ardından üreter olarak adlandırılan idrar kanalları vasıtası ile mesaneye taşınır. İdrar yapıldığında, idrar kesesindeki kaslar kasılır ve idrar üretra denilen tüpe benzer alt idrar yolu vasıtası ile dışarı atılır. Mesanenin birden fazla katmanı vardır ve mesane kanserlerinin çoğu en içteki katmandan başlar. Kanser mesanenin diğer katlarına doğru ilerledikçe seviyesi de ilerler ve tedavisi zorlaşır. Zaman içinde kanser mesanenin dışına çıkıp yakındaki diğer organlara ve hatta vücudun uzak kesimlerine yayılabilir” dedi.

SİGARA İÇENLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR
Meme kanseri için bilinen en önemli risk faktörünün sigara olduğunu, sigara içenlerin mesane kanserine yakalanma olasılığının içmeyenlere göre en az 3 kat daha fazla arttığını söyleyen Üroloji Uz. Dr. İlker Akarken, sigarayla birlikte boya, kauçuk, deri, matbaa endüstrisinde çalışanlarda da mesane kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu kaydetti.

Akarken, “Mesane kanseri türü son yıllarda çok sık görülüyor. Bu kansere yakalanan her 10 kişiden 9’u 55 yaşın üstünde. Bu yaş grubundaki insanlar sık sık taramadan geçmelidir ve dikkatli yaşamalıdır. Sigaradan uzak dursunlar” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Mesane kanserinin belirtileri ile bilgiler veren Akarken; “Vakaların çoğunda idrarda kanama mesane kanserinin ilk belirtisidir. İdrarda kan bir gün var olup ertesinde görülmeyebilir ama eğer mesane kanseri var ise sonunda tekrar görülecektir. Genellikle erken evre mesane kanserinde kanama haricinde ağrı benzeri başka belirti olmaz. Ancak idrarda kanama her zaman mesane kanseri anlamına gelmez, daha çok enfeksiyon, böbrek, üreter ya da mesane taşı gibi iyi huylu hastalıkların sonucundadır. Yine de idrarda kanama durumu mutlaka olası mesane kanseri riski açısından kontrol edilmelidir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı