Obeziteden PAÜ Hastanesi’nde kurtuldular - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Obeziteden PAÜ Hastanesi’nde kurtuldular

Obeziteden PAÜ Hastanesi’nde kurtuldular

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Raşid Aykota, obezitenin çok yaygın bir sağlık sorunu olduğunu ve aşırı kilo sorunu olanların destek almadan bu sorundan kurtulamayacaklarını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Haziran 2019 Salı, 11:46

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Raşid Aykota, obezite hakkında bilgiler vererek. Aşırı kilo problemi olanların kesinlikle destek alması gerektiğini söyledi. Obezitenin yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olduğunun altını çizen Aykota, aşırı kilo sorunu olan kişilerden ancak %1 veya %7’sinin diyet ve egzersizle kilo verebileceğini, geriye kalan  %90’lık hasta grubunun ise kanser, diyabet ve kalp damar problemleri riski ile karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Obezitenin tüm toplumlarda çok yaygın görülen bir sağlık sorunu olduğunu ve giderek küresel bir epidemi halini aldığını söyleyen PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Raşid Aykota, obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vererek her yıl 2.8 milyon insanın fazla kilo ve obezite sebebi ile öldüğüne dikkat çekti ve obezite hakkında şu bilgileri verdi:

 Obezite Nedir?
Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ortalama %15-20’sini, kadınlarda ise %25-30’unu yağ dokusu oluşturur. Erkeklerde bu oranın %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması durumu yani pratik olarak beden kütle indeksi (BKİ) değerinin 25 kg/m2’nin üzerinde olması fazla kiloluluk, 30 kg/m2’nin üzerinde olması ise obezite olarak tanımlanır.

İran’dan gelen çift PAÜ Hastanesinde obezite ameliyatı ile sağlığına kavuştular. 44 yaşındaki Saeid Mayidian Nisan ayında yapılan operasyon ile 2 ayda 122 kg ile girdiği ameliyat sonrası 17 kg. verdi. 38 yaşındaki eşi Natan Mayidian ise 108 kg. ile eşi için girdiği ameliyatta 11 kg. verdi.

Obezitenin kalıcı tedavisi cerrahi yöntemdir
Obezite için diyet ve egzersizle daha düşük oranda başarı sağlanırken, cerrahide bu oran oldukça yüksektir. Obezite cerrahisi kişinin sadece estetik görünümünü iyileştirmekle kalmaz yaşam kalitesine de olumlu katkı sağlar. Bu nedenle; kalp ve damar hastalıkları, psikolojik bozukluklar ve uyku apnesi gibi hastalıklara karşı cerrahi ile kalıcı kilo verilerek çözüm sağlanmaktadır

Çağın en korkulan hastalığı morbid obezitenin cerrahi tedavisinden elde edilen sonuçların yüz güldürücü olması nedeniyle operasyonlar son yıllarda artan sıklıkla yapılmaktadır. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Obezite Merkezi gerek yurt içi gerekse  yurt dışı Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya, Fransa, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Bosna Hersek ve İran gibi ülkelerde yaşayan hastaların ameliyat olmak için tercih ettiği güvenli bir merkez haline gelmiştir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı