REKLAMI GEÇ

Okul başlamadan muayene yaptırın

Okul başlamadan muayene yaptırın

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’nde görev yapan göz hastalıkları uzmanı Dr. İbrahim Toprak, bebeklerde ve okul öncesi dönemdeki çocuklarda göz muayenesinin yapılamayacağı düşüncesinin yanlış olduğunu, bu dönemde ortaya çıkacak göz sorunlarının çocuğun bütün hayatını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2014 Cuma, 09:07

Göz muayenesinin doğumla birlikte “yeni doğan” dönemi adı verilen erken bebeklik döneminde başladığını ve tüm yaşam boyunca devem etmesi gerektiğini söyleyen Dr. İbrahim Toprak, çocukluk çağında basit bir şekilde düzeltilebilecek olan göz problemlerinin, saptanamadığı ve tedavi edilemediği takdirde ömür boyu kişiyi etkileyecek sorunlar ortaya çıkaracağını söyledi.

KALICI ENGEL OLMASIN
Göz ve görme sisteminin çocukluk çağının sonuna kadar gelişmeye devam ettiğini anlatan Toprak, “Bu süreçte görmeyle ilgili her türlü engel düzeltilmediği takdirde kalıcı yetersizliklere neden olabilir. Bu durum, kişinin sosyal, kültürel ve iş yaşantısını olumsuz şekilde etkileyebilir. Görme keskinliğinin düşük olması, şaşılık ve derinlik algısının kalıcı olarak bozulması kişinin belli mesleki faaliyetleri yapamamasına yol açarak ekonomik zorluklara neden olabilir. Örneğin ‘şaşılık ya da göz tembelliğinde bağlı derinlik algısı bozuldu’ diyelim. Bu durum o kişinin bir cerrah olabilmesi önünde engeldir. Yine derinlik algısı ehliyetin alınmasında bir engel olacaktır” dedi.

6 AYDA MUAYENE YAPTIRILMALI
Yeni doğan döneminden itibaren herhangi bir problem olmasa dahi bebeklere altı ayda bir göz muayenesi yaptırılmasının önemine işaret eden Dr. İbrahim Toprak, “Yeni doğan döneminde, göz bebeklerinden yansıyan kırmızı reflenin (fotoğraflardaki kırmızı göz gibi) kaybı en hayati husustur ve aile tarafından fark edilemeyebilir. Bu dönemde karşılaşılan en sık problemlerden birisi doğumsal katarakttır ve hızlı bir şekilde müdahale edilip görmenin tashihi sağlanmalıdır. İlerleyen bebeklik dönemlerinde, kırma kusurları ve şaşılık önemli bir yer tutar. Kırma kusuru dediğimizde myopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi gözlükle düzeltilebilen yapısal rahatsızlıklar akla gelmelidir” diye konuştu

GÖRME KUSURLARI SAPTANMALI
Okul çağındaki çocukların göz problemlerinin tespitinde anne, öğretmen ve göz doktorlarına büyük iş düştüğünü kaydeden Toprak, sözlerine şunları ilave etti:
“Çocuğun gözlerinde sorun olduğunu iki şekilde anlayabiliriz. Birincisi ve en önemlisi çocuk televizyonu yakından izlemeye başlar. Bunun en önemli nedeni, çocuk televizyonu net göremediği için ya da televizyona ilgi duyduğu içindir. Bu durumda bir sıkıntı var demektir. İkincisi okul döneminde çocukta yazıları okuyamama, okul başarısında düşme ve sosyal ilişkilerinde bozulma bir göz kusurunun bulgusu olarak yansıyabilir. Her iki durumda da aileler ve özellikle öğretmenlerimiz görme kusuru olan çocukları saptamalı ve acilen ebeveynleri ile iletişime geçerek çocuğu göz hekimine yönlendirmelidirler.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı