REKLAMI GEÇ

PAÜ Hematoloji Bilim Dalı’na en iyi bildiri ödülü

PAÜ Hematoloji Bilim Dalı’na en iyi bildiri ödülü

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı’nda gerçekleştirilen, Multipl Miyelom’da Daratumumab Tedavisi Tek Merkez Deneyimi isimli çalışma 2. Lösemi Lenfoma Miyelom Kongresi’nde, en iyi 7 bildiri ödülünü aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Haziran 2022 Çarşamba, 12:04

Pamukkale Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı önemli bir başarıya imza attı. Lösemi Lenfoma Miyelom Kongresi’nde sunulan “Multipl Miyelom’da Daratumumab Tedavisi Tek Merkez Deneyimi” adlı çalışma, ey iyi 7 bildiri ödülüne layık görüldü.

Elde edilen başarı ve alınan ödüle ilişkin bilgi veren Hematoloji BD. Başkanı Prof. Dr. Nil Güler, çalışmada Multipl Miyelom hastalarında kullanılan, günümüzde ‘akıllı ilaç’ veya ‘hedefe yönelik tedavi’ olarak isimlendirilen ilaçlardan olan; CD 38 hücre belirtecini hedefleyerek, Multipl Miyelom’dan sorumlu plazma hücresine bağlanan, ‘Daratumumab’ etken maddeli ilacın, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Bölümü’nde kullanımı ile ilgili deneyimleri derlediklerini söyledi.

Güler, “Verilerimize göre, Daratumumab ilacının tek başına veya diğer kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanımı ile %38 hastada ‘Çok İyi Kısmi Yanıt’, %24 hastada ise ‘Kısmi Yanıt’ elde edildiğini; tedavi süresi arttıkça yanıt oranlarının da arttığını tespit ettik. İleri evre hastaların da erken evre hastalar ile benzer yanıt oranları verdiğini gözlemledik” dedei.

Çalışmanın, Hematoloji Yan Dal Asistanımız Uzm. Dr. Özde Elver ve Dr. Öğretim Üyesi Nevin Alayvaz Aslan ile birlikte gerçekleştirildiğini anlatan Prof. Dr. Nil Güler, “Multipl Miyelom hematolojik kanserlerin yaklaşık %17’sini oluşturan ve tedavisi uzun süreçli bir hastalıktır. Çalışmamızın ödüle layık görülmesi sebebiyle Hematoloji Bilim Dalı olarak mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı