PAÜ Tıp Fakültesi Sertifikalarına Yenisini Ekledi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ Tıp Fakültesi Sertifikalarına Yenisini Ekledi

PAÜ Tıp Fakültesi Sertifikalarına Yenisini Ekledi

PAÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Non invaziv prenetal test için Amerika’dan Sertifika alarak yeni bir başarı elde etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Eylül 2019 Salı, 13:35

Pamukkale Üniversitesi “Non invaziv prenetal test” sertifikası alarak, başarılarına bir yenisini ekledi. Bu sertifikaya sahip olan birkaç merkezden biri olduklarını dile getiren Genetik AD. Başkanı Prof. Dr. Hakan Akça özel kurumlarda yüksek fiyatlar ödenerek yaptırılan bu testi Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’nda SGK kapsamında ücretsiz olarak yapılabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Hakan Akça yapılan bu testin yeni nesil dizileme teknolojileri kullanılarak gebeliğin 10.-18. Haftaların arasında anne kanındaki fetal DNA’dan trizomi 13,18 ve 21 taramasına olanak sağlayan , %99’dan daha yüksek doğruluk payına sahip yeni bir tarama testi olduğunu ve bu testi ile Trizomi 21 olgularının %98’i, Trizomi 18 olgularının %94’ü,Trizomi 13 olgularının % 80’inin yakalanabildiğini söyledi.

PAÜ Tıbbi Genetik Dalı Dr. Öğretim Üyesi Nedim Karagenç ise non invaziv prenatal testin yanı sıra tüm hastalıkların genetik açıdan tarayabilmesine olanak sağlayan Klinik Ekzom testi ve çocuk sahibi olamayan eşler için kapsamlı İnfertilite testleri de SGK kapsamında Anabilim dalı tarafından hastalara hizmet verilmeye başlandığını belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı