REKLAMI GEÇ

Psikiyatri uzmanından tatil uyarısı

Psikiyatri uzmanından tatil uyarısı

Okullar kapandı öğrenciler tatile girdi. Çocukların dolu dolu bir yaz dönemi geçirmesi için ailelere önemli görevler düştüğünü belirten Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. M. Fatih Kınık, “Onlarla tatil programı yapın, dijital dünyadan uzak tutun” uyarısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Haziran 2016 Pazartesi, 09:42

Yaz tatili süresince çocukların sadece televizyon izleme, bilgisayar ve tablet oyunlarını oynama gibi aktivitelerde bulunmalarının hem öğrenme kabiliyetleri hem de sosyalleşmeleri açısından negatif etkiler yaratacağı uyarısında bulunan Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. M. Fatih Kınık, ailelere tavsiyelerde bulundu.

Dr. Kınık, “Yaz tatiliyle birlikte çocukların okulla ilgili sıkıntıları sona erdi. Ancak tatilin gelmesiyle eğlenceli geçeceği düşünülen bu zaman, çocuklar için bazen sıkıcı hale de gelebiliyor. Çoğunlukla tatile giren çocuklar televizyon, bilgisayar ve tablet başında vakit geçirmekte, yaratıcı olabilecekleri ortamlardan tamamen uzaklaşarak yapılandırılmış bir dünyanın içine hapsolmaktadırlar. Yalnızca televizyon ve bilgisayar gibi elektronik eşyalarla vakit geçiren çocuklarda öğrenme ve dikkat sorunları ortaya çıkabilmekte uzun süre kullanmalarıyla birlikte bağımlılık ve sosyal alanda içe çekilme görülebilmektedir” dedi.

AİLECEK AKTİVİTELER DÜZENLENMELİDİR
Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. M. Fatih Kınık, yaz tatilinin öğrencilerin dil, zihin, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmesi açısından bir fırsat olduğunu belirterek, yaz tatilinde ailelere çocuklarını yönlendirip yaratıcı ve eğitici aktivite planlama görevlerinin düştüğünü söyledi.

Kınık, “Ebeveynler ‘bilgisayarı bırak, televizyon izleme, oyun oyama’ gibi cümleler sarf ettikten sonra çocukların elektronik ortamdan uzaklaşmasından doğan boş zamanı dolduracak etkinlikler planlamalı. Bu noktada ailelere farklılık yaratabilecek öneride bulunulabilir. Evlerinin etrafındaki doğayı keşfederek bir doğa günlüğü yaratmak, taş veya benzeri cisimlerden küçük evcil hayvanlara alan oluşturmak, çocuklara kitabı sevdirebilmek için kütüphane ziyaretleri yapmak, lego gibi oyuncaklarla vakit geçirmesini sağlamak, puzzle yapmaları için teşvik etmek, hiç oyuncakları yoksa bile çamurla ve kumla oynamalarına izin vermek, ailecek uygun kutu oyunları oynamak, çocuklarla birlikte yemek yapmak bu önerilerden birkaçı olabilir. Çocuklarının bilgisayar kullanımını azaltmak isteyen ailelerin öncelikle bilgisayarı ebeveynlerin kontrol edebilecekleri yere taşımaları, yaşına uygun olmayan içerikleri engellemeleri ve günlük zaman sınırlamaları koymaları gerekmektedir. Bu tarz elektronik eşya kullanımı ile ilgili sınırlandırmalar ne kadar erken yaşta uygulanmaya başlarsa ileri dönemde bu kontrolleri bir o kadar kolay olacaktır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı