REKLAMI GEÇ

Saç Ekim Hekimleri Derneği üyesi Nalbant: Uzman olmayanlara saç ektirmeyin

Saç Ekim Hekimleri Derneği üyesi Nalbant: Uzman olmayanlara saç ektirmeyin

Saç Ekim Hekimleri Derneği (SEHD) Kurucu Üyesi, Denizlili Dr. Özgür Nalbant, son günlerde duyulan ‘saç ekiminden ölüm’ haberlerine dikkat çekerek, saç ektirmek isteyenlerin uzman olmayanlardan uzak durması konusunda uyardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Kasım 2020 Perşembe, 11:27

Saç ekimi alanında uzun yıllardır hizmet veren, Tıp Fakültelerinden mezun olmuş ve Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine ve tıbbi etik kurallarına uygun çalışan doktorlar tarafından kurulan ve kurucuları arasında Denizlili Dr. Özgür Nalbant’ın da bulunduğu Türk Saç Ekim Doktorları Derneği son günlerde çıkan ‘saç ekiminden ölüm’ haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

“Saç Ekimi Tüm Dünya da olduğu gibi ülkemizde de “Doktor tarafından yapılması gereken tıbbi bir uygulamadır ve bu yasal bir gerekliliktir” denilen açıklamada, şu görüşler aktarıldı:
“Son günlerde basında yer alan “Saç Ekimi sonrasında ölüm” haberlerini üzücü bir şekilde izlemekteyiz. Son 5 yıldır ülkemizin Saç Ekim Turizmi merkezi olmasıyla birlikte bu sektörden pay almak isteyen doktor veya sağlıkçı olmayan eğitimsiz kişilerin bu sektöre girerek tamamen maddi kazanç amaçlı yaptıkları reklam ve kampanyalarla saç ekimine uygun olsun olmasın herkese saç ekimi yapmaya çalışan birçok saç ekim merkezi ortaya çıkmıştır. Bunların bazıları yasal gerekliliklerini yerine getirmekle birlikte bir kısmı da tamamen merdiven altı tabir edilen hiç bir yasal onayı olmayan yerlerdir. Özellikle de sosyal medya da verdikleri yasal olmayan sahte görsellerle süslenmiş reklamlar ile halkımızı kandırmaya çalışmaktadırlar.

Halkımızı Saç Ekimi konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz;
Saç Ekimi için gideceğiniz sağlık kuruluşunun mutlaka sağlık bakanlığından yetkilendirilmiş ruhsatlı bir kuruluş olmasına dikkat ediniz,

Saç Ekimi görüşmesi veya ön görüşmesi adı altında doktor olmayan kişilerden bilgi almayı kabul etmeyiniz, mutlaka doktorla görüşmek konusunda ısrarcı olunuz, çünkü bu kişiler sizin sağlık durumunuzu ve saç dökülmenizin saç ekimine uygun olup olmadığını bilemezler bu yüzden yanlış değerlendirmeler ve yanlış yönlendirmelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizi muayene edecek kişinin doktor olduğundan ve Sağlık Bakanlığımız tarafından saç ekimi konusunda yetkilendirilmiş ve bu konuda gerekli eğitimi almış bir doktor olduğundan emin olunuz.

Saç Ekimi büyük çoğunlukla erkek tipi saç dökülmesi yaşayan erkeklere yapılan bir uygulamadır, bu nedenle herkese uygulanmaz. Her saç dökülmesi de erkek tipi dökülme olmayabilir, bu nedenle saç ekimi öncesi mutlaka doktor muayenesi gereklidir

Saç Ekimi Ülkemizde ve tüm dünya da doktorlar tarafından uygulanan ve uygulanması zorunlu bir tıbbi işlemdir, sadece T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetki belgesine sahip tabip veya uzman tabipler tarafından uygulanması yasaldır. Ülkemizde hiç bir zaman doktor olmayan yardımcı sağlık personeli tarafından uygulanması yasal olmamıştır ve etik de değildir.

Doktor tarafından uygulanan tüm tıbbi işlemde ve ameliyatlarda olduğu gibi saç ekiminde de yardımcı sağlık personeli doktora yardımcı olabilir ancak uygulamayı tek başına yapamaz. Bu ülkemiz yasalarına göre suçtur ve bunu yapan kişiler 2 ila 5 yıl hapis cezasıyla yargılanır. Bu nedenle halkımızın bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmaması için kendini saç uzmanı, trikolog veya benzeri isimlerle tanıtan kişilere veya bu kişilere doktorsuz saç ekimi yaptıran sağlık kuruluşlarına itibar etmemeleri mutlaka işlemi yapacak yetkili tabip ya da uzman tabiple görüşmeleri ve işlemi bizzat bu hekimlerin yapacağından emin olmaları gerekmektedir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı