REKLAMI GEÇ

Sağlık için ayakkabı seçimine dikkat!

Sağlık için ayakkabı seçimine dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Bahri Kasal, ayak sorunlarının sağlıksız ayakkabılardan kaynaklandığını hatırlatarak, kışlık ayakkabı seçiminde dikkatli olmak gerektiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 4 Kasım 2009 Çarşamba, 17:40

Uz. Dr. Bahri Kasal, sağlık koşullarına uygun üretilmeyen ayakkabıların ayak terlemesi ve kokusunun yanı sıra ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı çabuk yorulma gibi işlevsel bozukluklar yol açtığını belirtti. Bu tür ayakkabıların basış bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini kaydeden Kasal, ayakkabı seçerken ekonomiklik, dayanıklılık ve şıklık kadar ayak yapısına uygunluğun da göz önünde bulundurulmasının önemine vurgu yaptı. Kasal, şunları söyledi. “Ayakkabı seçerken gösterişten çok sağlığa önem verilmesi gerekir. Çünkü ayakkabı gündelik yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olup, vücut ağırlığını taşımakta, kilolarca basınca maruz kalmaktadır. Bu durumda ayaklarımızı sakatlanma ve incinmeye karşı ayakkabılar korur. Oysa ayakları korumak bir yana bazı ayakkabıların kendisi sakatlıklara neden oluyor. Bu bakımdan, çoğunlukla kapalı ve sert malzemeden yapılan kışlık ayakkabı yazlık ayakkabıya göre daha önemlidir. Bu nedenle kışlık ayakkabı alırken daha dikkatli olmak gerekir” diye konuştu.

Şık ve gösterişli ayakkabıların genellikle pek sağlıklı olmadığını ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Bahri Kasal, bilinçli ayakkabı seçiminin ayak sorunlarını önlediği gibi, bazı sağlık sorunlarının da oluşmasını engellediğini belirtti. Kasal, “Şık ve gösterişli ayakkabılar ne yazık ki pek sağlıklı olmuyor. Şıklık adına özellikle kadınlar için ortaya konulan yüksek topuklu, dar ve sivri burunlu ayakkabılar ayak sağlığı açısından pek çok sakıncayı da beraberinde getiriyor. Sivri burunlu ayakkabı, parmakları uca doğru toplayarak parmakların doğal duruşunu etkiliyor, ayak başparmağı bozukluğu, ayak başparmağında çıkıntı, ayak önü ağrıları, tırnak batmaları, nasırlara ve kalıcı şekil bozukluklarına neden oluyor. Ayaklarda oluşacak dengesizlikler dizleri ve tüm omurga sistemini etkiliyor.” diye konuştu.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Bahri Kasal, ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle anlattı: ”Öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabı seçmeye özen göstermek gerekir. Çünkü herkesin ayağının anatomisi farklıdır ve ayakkabının ayağa uygun olması çok önemlidir. Ayağın anatomik yapısına uymayan, bol ya da sıkı ayakkabı giymek sakıncalıdır. Bu nedenle ayağa tam uyan numara alınmalı, kesinlikle sonradan genişler düşüncesiyle dar ayakkabı alınmamalıdır. Ayakkabı kan dolaşımını engellemeyecek rahatlıkta olmalı ve parmakla ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk kalmalıdır. Kişiye göre ayarlanabilir olması nedeniyle bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortopedik ayakkabılar taşıyıcı noktaları desteklediği için vücudun rahat taşınmasını sağlayarak, omuriliğin duruşunu destekler, yürüyüşü rahatlatır ve kişinin yorulmasını geciktirir. Bu nedenle sadece ayak için değil, vücut için de faydalıdır. Yüksek topuklu ve ince burunlu ayakkabı giyildiğinde ise dengede durmak için beden öne eğilir ve yürüyüş zorlaşır. Kişi çabuk yorulur. Ayakkabının ayakla temas eden kısımlarının doğal malzemelerden imal edilmiş olması çok önemlidir. Topuklu ayakkabılar mümkün olduğunca geniş tabanlı olmalı, topuk yüksekliği de 3- 3, 5 santimetreden yüksek olmamalıdır.” dedi. Ayak ağrılarının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Kasal, kalıcı ağrılarda mutlaka bir uzmana başvurulmasını önerdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı