REKLAMI GEÇ

Prostat büyümesi kanser mi?

Prostat büyümesi kanser mi?

Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uz. Dr. Ertan Kayacan, prostat büyümesinin prostat kanseri ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Mart 2015 Pazartesi, 11:57

Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uz. Dr. Ertan Kayacan prostat büyümesinin belirli yaşa gelmiş her erkekte görülebilen bir sorun olduğunu ve prostat büyümesinin prostat kanseri ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

Prostat büyümesinin üreme bezinin hacminin genişlemesi anlamına geldiğini ve bezin büyüdükçe idrar kanalına baskı yaparak idrar ve mesane problemlerine yol açtığını belirten Kayacan, prostat büyümesinin belirtilerinin genel olarak idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ile benzeştiğine dikkat çekti.

Prostat büyümesinin belirtilerini hastanın idrarı olup olmadığı konusunda şüpheye düşmesi, idrar yaparken zorlanma, zayıf veya kesintili idrar akışı, idrara çıktıktan hemen sonra tekrar idrara çıkma isteği, idrara çıktıktan sonra idrar akıntısı, idrara başlamakta zorlanma, idrarı tutmada güçlük çekme, geceleri sık sık idrara çıkma, idrar sırasında ağrı ve yanma hissi olarak özetleyen Kayacan, iyi huylu ve kötü huylu prostat büyümelerinin ayırt edilebilmesi için 50 yaşın üstündeki her erkeğin yılda bir kez prostat muayenesi yaptırması gerektiği uyarısında bulundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı