REKLAMI GEÇ

Sıcaklara dikkat!

Sıcaklara dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, aşırı sıcakların felç riskini artırdığını, tansiyon yükselmelerine bağlı olarak gelişen beyin kanamalarının ölüme varan sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 25 Ağustos 2008 Pazartesi, 00:00

Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, son zamanlarda yaşanan aşırı sıcaklara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Sıcakların özellikle nörolojik hastalıklarda belirgin bir artışa yol açtığını kaydeden Atasoy, acil servis ve polikliniklere baş ağrısı ve baş dönmesi şikâyetleri ile başvuru yapanların sayısının arttığını belirtti.

Uz. Dr. Atasoy şunları söyledi: “Sıcak, tansiyon yükselmesine bağlı olarak beyin kanaması riskini artırdığı gibi, aynı şekilde felç gibi damar tıkayıcı hastalıkların gelişme riskini de artırmaktadır. Yaşlı insanlar, vücut direncinin düşük olması nedeniyle bu tür olaylardan daha çabuk etkilenebilmektedirler. Küçük çocuklar da organ gelişimini yeteri kadar tamamlayamadıkları için sıcaktan en çok etkilenenler arasında yer almaktadır” diye konuştu.

Sıcakların iç organları ve beyni olumsuz etkilediğini ifade eden Atasoy şöyle konuştu: “Sıcak çarpması ile vücut ısısı 40 dereceye çıktığında, iç organlar ve beyin ısısı 50 dereceyi bulur. Vücut ısısının artmasıyla birlikte hücre içi ısısı yükselecek olursa, proteinler geri dönüşümsüz olarak çökmeye başlar. Bu durum kalıcı beyin ve organ hasarları meydana getirebileceği gibi, ölüme varan sonuçlara yol açabilir” dile getirdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı