REKLAMI GEÇ

Sigarayı bırakamıyorsanız…

Sigarayı bırakamıyorsanız…

Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Önder Esen sigara içme nedenlerinin aksine sigarayı bırakmak için de geçerli ve güçlü nedenlerin olduğunu söyleyerek, sigara bırakmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

/ DENİZLİHABER / 18 Şubat 2014 Salı, 12:25

Sigara kullanmanın kişinin kendi tercihi olarak görülse de aslında içine düşülen bir tuzak olduğunu söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Önder Esen, günde bir paket sigara için birinin yıllık ortalama 3 bin -3 bin 500 TL arasında parasını harcadığını belirtti.

Psikolog Esen, sigara içen kişinin kendisine neden sigara içtiğini, neden içme ihtiyacı duyduğunu sorması gerektiğini vurgulayarak, “İçenlere neden içiyorsun diye sorduğumuzda aldığımız cevaplar genelde benzer oluyor. Sıkıntılarıma iyi geliyor, öfkemi yatıştırıyor, kendimi daha rahat hissediyorum, tek eğlencem, oyalanmamı sağlıyor, tadı hoşuma gidiyor, sohbet esnasında iyi gidiyor gibi cevaplar alıyoruz. Sigara içen kişiler açısından baktığımızda gerçekten iyi nedenler ve böyle faydalı bir şeyse herkese tavsiye etmek gerekir. Sigara içmeyenler bu zevklerden mahrum kalmasınlar onlarda başlasınlar diye düşünmek lazım. Oysa tam tersi hiçbir tiryaki bu tavsiyelerde bulunmuyor. Aksine sigarayı bırakmak istiyor. Neden bırakmak istiyorsun diye sorduğumuzda da benzer cevaplar alıyoruz. Örneğin sağlığıma zarar veriyor, toplumda hoş karşılanmıyor, çocuklarıma, torunlarıma kötü örnek olduğumu düşünüyorum, üstüm başımın sigara kokmasından hoşlanmıyorum, maddi külfeti arttı, artık bana yakışmadığını düşünüyorum gibi cevaplar veriyorlar. Görüldüğü gibi içme nedenlerinin yanında bırakma nedenleri de çok geçerli ve güçlü nedenlerdir” dedi.

Sigarayı Bırakmak İçin Risk Alın
Sigarayı bırakmak isteyenlerin içme nedenlerinden vazgeçmeyerek risk almadıklarını anlatan Esen, sigarayı bırakma istediğinin geldiği an hemen sigaranın bırakılması gerektiğini açıkladı. Esen,“ Sigarayı bırakamama nedenlerine bakacak olursak bunun çok değişik nedenleri olmakla birlikte basitçe formülüze edersek düşülen tuzakla ilgili olduğunu görebiliriz, bırakma nedenleri ne kadar sağlam olsa da içme nedenlerinin yanıltıcılığı nedeniyle risk almaktan vazgeçemiyoruz. Uyguladığımız psiko terapilerde bu yanılgıların farkına varmasını sağladığımız bağımlıların sigarayı daha kolay bıraktıkları ve bu kararlarından dolayı da oldukça memnun kaldıklarını gözlüyoruz” diye konuştu.
denizli-sigara-bırakmak-risk-almaktır-ic

Tuzakların Sizi Kandırmasına İzin Vermeyin
Psikolog Önder Esen son olarak sigarayı bırakmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: “Tercihinizi yapın; Bundan sonra hayatınıza sigara içen birisi olarak devam etmek istemediğinizi düşünün ve yüksek sesle ifade edin. Karar verin; Unutmayın bu sizin tercihiniz kendiniz için bir şeyler yapma kararı veriyorsunuz. Sigara bırakma günü belirleyin. Korkmayın; Birçok kişi kurtulmayı başardı ve çok memnun, biraz cesur olursanız sizde başarabilirsiniz Harekete geçin; Sigaradan kurtulmak bu güne kadar yaptığınız en iyi iş olabilir hayatınıza yenilikler girecek, kendinize güven gelecek, spora başlayacaksınız. Zorlandığınız anlarda sağlığınızın her geçen gün daha iyiye gittiğini, ekonomik kazançlarınızın olduğunu düşünün. Unutmayın! Bırakma sürecinde tekrar başlamanız için tuzaklar karşınıza çıkacak uyanık olun ve sizi kandırmasına izin vermeyin. Bunu da unutmayın! Sigarayı bıraktığınızda sorunlarınız ortadan kalkmayacak sadece sorunlarınızla sigara kullanmadan baş etmeyi öğreneceksiniz.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı