SMA hastalığının önüne geçecek tarama Denizli’de de başlatıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

SMA hastalığının önüne geçecek tarama Denizli’de de başlatıldı

SMA hastalığının önüne geçecek tarama Denizli’de de başlatıldı

Son yıllarda sıklıkla ismi duyulan ve tedavisiz oluşu nedeniyle birçok aileyi acılı bir sürece sürükleyen SMA hastalığının önlenmesi için ülke genelinde tarama başlatıldı. Denizli’de de başlayan uygulama ile anne ve babaya test uygulanarak çocuğun SMA’lı doğma ihtimali kesin olarak bilinecek.

Hüseyin Özgenç / DENİZLİHABER / 6 Ocak 2022 Perşembe, 14:48

Denizli Sağlık Müdürü, Berna Öztürk, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığının önlenmesine yönelik Evlilik Öncesi Ulusal SMA Tarama Programı’nın Denizli’de de başladığını duyurdu.

Öztürk, evlilik öncesi uygulanan testlerin arasına artık SMA tarama testinin de eklendiğini söyledi. Öztürk, çiftlerden önce erkekten kan alındığını, alınan kan örneğinde taşıyıcı çıkarsa, kadından da örnek alındığını ve çiftlerin her ikisi de SMA taşıyıcısı çıkarsa, ailelere hastalık hakkında ayrıntılı bilgi ve genetik danışma verilmesi amaçlandığını söyledi.

ÜCRETSİZ YAPILACAK
Öztürk şu bilgileri verdi:
“Programın İlimizde yürütülmesi ile ilgili ilk olarak aile hekimlerimize bilgilendirme eğitimleri verildi, hemen akabinde de tarama programı başlatıldı. Bugün tüm aile sağlığı merkezlerimizde SMA taşıyıcı tarama programı yürütülüyor. Evlilik öncesi, evlilik raporu almak için aile sağlığı merkezine başvuran tüm çiftlere ve çocuk sahibi olmayı planlayan ve testin yapılmasını talep eden tüm çiftlere aile sağlığı merkezlerimizde SMA tarama testi ücretsiz şekilde uygulanmaktadır.

ANNE ADAYI DA TAŞIYICI İSE…
Bu tarama testlerinin sonuçlarında her iki eş adayının da SMA taşıyıcısı olduğunun belirlenmesi durumunda, ailelere hastalık hakkında ayrıntılı bilgi ve genetik danışma verilmesi amaçlanmaktadır.

UZMANA YÖNLENDİRİLECEK
SMA taşıyıcılık taraması sonrasında çiftlerin test sonucunu anlayabilmeleri, riskleri ve sağlıklı çocuk için seçenekleri hakkında bilgilendirilebilmeleri için tıbbi genetik uzmanına yönlendirileceklerdir.

SON YILLARDA ARTTI, ÇİFTLERİMİZ DUYARLI OLMALI
Özellikle son yıllarda artan SMA hastalığı konusuna dikkati çekerek tüm evlenecek çiftlerimizin evlilik öncesi SMA tarama testlerini yaptırmalarını istiyoruz. Evlenecek ya da çocuk düşünen çiftlerimiz, talep etmeleri halinde aile hekimliği birimlerine başvurabilirler. Dünyaya gelen her çocuğun sağlıklı olması en büyük dileğimiz. Evlilik öncesi tarama programları da; sağlıklı çocuklar dünyaya getirebilmek adına çok önemlidir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı