REKLAMI GEÇ

Sürekli kan bağışçısı olmaya davet

Sürekli kan bağışçısı olmaya davet

Pamukkale Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi Kan Bankası’ndan Dr. Sefa Gez, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yıllık kan gereksiniminin her yıl yüzde 20 oranında arttığını belirterek, herkesi sürekli kan bağışçısı olmaya davet etti.

/ DENİZLİHABER / 7 Temmuz 2008 Pazartesi, 00:00

PAÜ Hastaneleri Kan Bankası’ndan Dr. Sefa Gez, sürekli ve günülü kan bağışçısı olmak isteyenlerin, Pamukkale Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi Kan Bankası’na müracaat edebileceklerini söyledi.

Gönüllü kan bağışçıları havuzu oluşturulacak

Kanın tek kaynağının insan olduğunu vurgulayan Dr. Sefa Gez, “Kanı kimyasal olarak elde etmek mümkün değildir. Hastalara gönüllü olarak kan verenlerin kanları daha güvenlidir. Bu nedenle gönüllü kan bağışçıları havuzu oluşturulacak” dedi.

Kimler kan bağışlayabilir?

Kan bağışı ile vücudun savunma sisteminin güçleneceğini dile getiren Dr. Gez, “Kan bağışı ile genç kan hücreleri oluşacağı için kendinizi daha zinde hissedersiniz, kemik iliğiniz aktif kalır, vücudunuzda toksik madde birikimi olmaz. 18-65 yaş arası sağlıklı her kişi kan bağışlayabilir. Kan bağışlayacak kişi aç, yorgun, uykusuz olmamalıdır. Son 1 yılda ameliyat geçirmiş, piercing-dövme-akupunktur yaptırmış, son 1 hafta içinde diş çektirmiş, son 24 saatte alkol almış kişiler kan bağışlamamalıdır. Soğuk algınlığı, grip, ishal, idrar yolu iltihabı gibi mikrobik hastalığı olanlar, iyileştikten 1 hafta sonra kan bağışçısı olabilirler. Bazı hastalıklar ve ilaçlar belli süre kan vermeye engeldir” dedi.

Yıllık kan gereksinimi

her yıl yüzde 20 artıyor

Hastanenin yıllık kan gereksiniminin, her yıl yüzde 20 arttığını belirten Dr. Gez, “2007 yılında 7 bin 500 ünite torba kan, 450 ünite cihazla kan toplanmıştır. Kan bağışlamak toplumsal görevdir. Bağışçıların her gelişte kan sayımları yapılarak, uygunsa kanları alınır ve hastalık testleri yapılır. Böylece düzenli olarak kontrolden de geçmiş olurlar. Sürekli ve gönüllü kan bağışçısı olmak isteyenler hastanemiz kan bankasına müracaat edip isimlerini kaydettirebilirler” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı