REKLAMI GEÇ

Suya dikkat!

Suya dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürsel Ersan, yağışların arttığı bu dönemde yağmur sularının içme sularına karışması halinde dizanteri hastalığı riskinin ortaya çıkabileceğini söyledi. Ersan, kaynağı bilinmeyen suların kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

/ DENİZLİHABER / 23 Eylül 2008 Salı, 00:00

Dizanteri hastalığının mikrobik bir hastalık olduğunu ifade eden Ersan “Dizanteri kanlı ishal olup, bağırsakları ilgilendiren bir hastalıktır. Amipli ve basilli olmak üzere 2 çeşittir. Direkt bulaşmada, hijyenine dikkat etmeyen hastanın ellediği kapı tokmakları, çatal, kaşık, bardak, havlu ile bulaşabildiği gibi, kontamine tuvalet musluklarından alınan basillerle de bulaşma söz konusudur. Dolaylı bulaşma ise besin maddelerinin mikropla kirlenmesi halinde görülür. Bu hastalığın belli bir yaşı veya cinsi yoktur, herkese bulaşabilir” diye konuştu.

Ersan “Yağışların arttığı bu dönemde yağmur sularının içme sularına karışması halinde dizanteri hastalığı riski ortaya çıkabilir. Yağmur sularının kaynak sularına karışması ve ölçümü yapılmamış kaynak sularının içilmesi halinde dizanteri hastalığının görülmesi kaçınılmaz. Bu nedenle kaynağı bilinmeyen, ölçümü yapılmamış sular kullanılmamalıdır. Özellikle kanalizasyon sularının kullanma sularına karıştığı suyla yıkanan meyve ve sebzelere dikkat edilmelidir. İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmesi, kaynağı belli olmayan suların içilmesi, hastaların ellerini yıkamadan diğer kişilere yiyecek hazırlaması dizanteri hastalığına neden olur.Bu nedenle kişisel hijyene çok dikkat edilmesi, ellerin sık sık yıkanması gerekir. Bunların yanı sıra, açıkta satılan veya nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen gıdaların tüketilmesi dizanteri hastalığına neden olabilir” dedi.

Ersan, hastalığın belirtileri hakkında şunları söyledi: “Bu hastalığın belirtileri genelde karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş ve kanlı ishaldir. Kronik hastalıklarda (Şeker, karaciğer ve böbrek hastalığı vb.) hastalığın seyri daha ağır olabilir. Basilli dizanteri olan hastalar tedavi ile 1 haftada, amipli dizanteri olan hastalar 10 gün içerisinde ancak düzelirler.”

Dizanterinin mutlak tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunun altını çizen Ersan “Dizanteri, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır, mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Bu hastalık antibiyotik, semptomatik ve destek tedavisi uygulayarak iyileştirilir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı