REKLAMI GEÇ

Tek ameliyatla iki tümörden kurtuldu

Tek ameliyatla iki tümörden kurtuldu

Karnında şişlik ve kabızlık şikayetleriyle Denizli Devlet Hastanesi’ne başvuran Hediye Kocagül’ün kalın bağırsağında ve sol yumurtalığında saptanan tümörler Cerrahi Onkoloji Kliniği tarafından yapılan operasyonla alındı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Ağustos 2020 Çarşamba, 10:31

55 yaşındaki Hediye Kocagül son zamanlarda kabızlık sıkıntısı yaşadığını ve karnının sürekli şişmeye başladığını fark etti. Bunun üzerine Denizli Devlet Hastanesi’ne başvuran Kocagül yapılan tahlil ve tetkiklerinde kalın bağırsağında tıkayıcı bir kitle saptandı.

Yapılan hazırlıkların ardından operasyona alınan hastanın ameliyatta karın içi tüm organlar kontrol edildiğinde sol yumurtalığında 10 cm’lik başka bir tümör gözlendi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Op. Dr. Ersan Eraydın’ın da ameliyatı katılmasıyla hastanın kalın bağırsağındaki ve yumurtalıklarındaki tümörler aynı ameliyatta başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyonu gelişmeyen hasta tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Cerrahi Onkoloji Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan kanser vakası görülen bir hastada ikinci bir kanser türünün görülme sıklığının yüzde 1’den az olduğunu, Hediye Kocagül’de de nadir görülen bu durumu ameliyat sırasında gördüklerini söyledi.

Aydoğan, “Kolon kanserleri çoğunlukla poliplerden kaynaklanır. Hastalığın görülme yaşı ortalama 60’dır. Belirtileri kabızlık, özellikle dışkı alışkanlığının değişmesi, demir eksikliği anemisi, kanlı dışkı, karın ağrısı, iştahsızlık, istemsiz kilo kaybıdır. İki farklı organda aynı zamanda görülen tümörlere de senkron tümörler denilmektedir. Kolon kanseriyle birlikte en sık görülen sekron tümörler, mide, yumurtalık, rahim ve meme kanseri türleridir. Hastamızda da kolan kanserinin yanında sol yumurtalığında 10 cm’lik ikinci bir tümör oluşmuş. Kalın bağırsaktaki tümörü alırken yumurtalıktaki tümörü de aldık. Tek ameliyatla hastamız iki tümörden kurtulmuş oldu” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı