REKLAMI GEÇ

Testislerdeki ağrıyı ciddiye alın

Testislerdeki ağrıyı ciddiye alın

Servergazi Devlet Hastanesi Üroloji Uz. Dr. Turab Ulaşoğlu’ndan erkekleri yakından ilgilendiren kritik bir uyarı geldi. Testisin kendi kordonu etrafında dönmesi, burkulması ve damarların testisin kan dolaşımını sağlayamaz duruma gelmesiyle oluşan testiküler torsiyon hastalığına acil müdahale edilmesi gerektiğini belirten Dr. Ulaşoğlu, hastalığın erkeklerde kısırlığa kadar giden sonuçlar ortaya çıkarabileceğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Kasım 2015 Pazartesi, 10:38

Testiküler torsiyon hastalığının ürolojinin en önemli acillerinden birisi olduğunu ve testisin kendi kordonu etrafında dönerek kanlanmasının bozulmasıyla oluşan bu olaya ilk 4 -6 saat içinde müdahale edilmezse testisledenizli-saglik-erkekler-de-kisirlik-testi-dönmesi-icrin kaybedilebileceğini söyleyen Üroloji Uz. Dr. Turab Ulaşoğlu, “Burada hem hekimin hem hastanın son derece hızlı hareket etmesi gerekir. Müdahalenin ilk 4-6 saatte yapılması gerekir. İlk 6 saatte tanı konmaz ve cerrahi müdahale yapılmazsa testislerde bozulma başlar. 24 saat geçince testisin kurtarılma şansı yüzde 10’a düşer. İlerleyen zamanlarda testisin kurtarılması mümkün değildir” dedi.

GENÇLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
Testiküler torsiyonun 12-18 yaş aralığında oldukça sık görüldüğünden bahseden Uz. Dr. Turab Ulaşoğlu inmemiş testisli vakalarda olayın 10 kat fazla görüldüğünü söyledi.

Ulaşoğlu, “ Hastalığın belirtileri aniden başlayan , bazen uykudan uyandıran şiddetli testis ağrısı, torbada şişlik, hassasiyet, ilerleyen zaman içinde gelişen kızarıklık ile ortaya çıkar. Teşhis hastalık hikâyesi ve muayene bulgularıyla konur. Doppler (renkli) ultrason teşhiste oldukça etkilidir ve yüzde yüze yakın bir tanı koyma özelliği vardır. Tedavide acil cerrahi uygulanır. İlk 4-6 saat içinde acil cerrahi müdahale ile testisin kan dolaşımını bozan bu durum testisin canlılığı kaybolmadan tedavi edilir ve testis normal pozisyonuna geri döndürülür. Testis torbaya dikiş ile sabitlenir. Sağlam olan testisin daha sonra dönme riski olduğundan diğer testis de torbaya dikiş ile sabitlenir. Eğer gecikmiş vaka olarak hasta gelirse testisin alınması gerekebilir. Canlılığını yitirmiş testis alınmaz ise diğer testisi bağışıklık sistemiyle zedeleyebileceğinden kısırlığa kadar gidebilir” dedi.

GEÇ KALINIRSA TESTİS ALINABİLİR
Testiküler torsiyonun genital bölgeyle ilgili bir hastalık olduğu için bazen hastaların bu rahatsızlığından söz etmediğini ve gecikmiş vakalarda testisi almak zorunda kaldıklarını açıklayan Uz. Dr. Turab Ulaşoğlu, “Göğüs ağrısı hisseden kişi kalp krizi geçirebileceğini düşünerek nasıl acil servise başvuruyorsa şiddetli testis (yumurtalık) ağrısı olanların da testis dönmesi olabileceğini düşünerek hemen acil servise başvurması gerekir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı