REKLAMI GEÇ

Uyku apnesine dikkat!

Uyku apnesine dikkat!

PAÜ Top Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Özkurt, uyku apnesinin, trafik kazalarının bilinmeyen ancak en önemli nedeni olduğunu söyledi. Özkurt, ölüme yol açabilen bu hastalığın tedavi edilmesinin şart olduğunu söyledi.

/ DENİZLİHABER / 27 Ekim 2008 Pazartesi, 01:00

Denizli Devlet Hastanesi çalışanları Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) hakkında bilgilendirildi. Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa sağlık çalışanları katıldı. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Özkurt’un verdiği konferansta sigara, alkol kullanımı, obezite ve çevresel faktörlerin tetikleyici rol üslendiği Obstrüktif Uyku Apne Sendromu’nun uyku bozukluklarının yüzde 90’nını oluşturduğu belirtildi.

Özkurt şunları söyledi: “Uyku, organizmanın çevreyle iletişiminin, çeşitli uyaranlarla geri döndürülebilir biçimde, geçici, kısmi ve periyodik olarak kesilmesidir. Ancak uykuda bazı olumsuz değişiklikler yaşanmakta ve en fazla etkilenen sistem solunum sistemi olmaktadır. Horlama, tanıklı apne ve gün içi uyuklamalarda kendini gösterir. Obez erkeklerde daha sık rastlanır. 45-60 yaşlarında pik yapar. Kalp ve beyin bu hastalıktan etkilenir. Uyku sırasında solunum paternindeki değişikliklere bağlı olarak gelişen, hastalarda kalp hastalıkları, inmeler ve ani ölümlere yol açar. Ayrıca davranış ve bilişsel açıdan depresyon, anksiyete ve ajitasyon, dikkatte azalma, iş ve trafik kazası eğilimine neden olur. Trafik kazalarının bilinmeyen ancak en önemli nedeni Obstrüktif Uyku Apne Sendromu’dur. Polisomnografi (PSG) ile tanı konulur ve mutlaka tedavi edilmelidir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı