REKLAMI GEÇ

Denizli Devlet Hastanesi’nde ameliyatsız kanser tedavisi

Denizli Devlet Hastanesi’nde ameliyatsız kanser tedavisi

Denizli Devlet Hastanesi’nde kanser hastalarına Girişimsel Radyoloji Ünitesi’nde Transarteryal Kemoembolizasyon(TAKE) yöntemiyle ameliyatsız, konforlu ve direk kanserli bölgeye yönelik tedavi uygulanıyor. Direk kanserli bölgeyi etkileyen yöntem, diğer organların zarar görmesini de engelliyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Haziran 2016 Çarşamba, 11:14

Denizli Devlet Hastanesi’nde Medikal Onkoloji ve Radyoloji hekimleri tarafından kanser hastalarına Girişimsel Radyolojik işlemler (ameliyatsız) uygulanıyor. Kanser hastalarına ağızdan ya da damardan vücudun geneline verilen kemoterapinin aksine, ilaçlar Girişimsel Radyolojiyle direk kanseri besleyen damara verilerek, damarın vücudun diğer bölgeleriyle teması engelleniyor ve tedavinin etkinliği daha da arttırılıyor.

denizli-take-kanserle-savasiyorlar-1

Girişimsel Radyolojide tüm işlemler anjiyografi, bilgisayarlı tomografi ya da ultrason eşliğinde bir iğne deliğinden girilerek lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde yapıldığından, hastalar birkaç saatlik gözlem sonrası evine gönderiliyor. Ameliyattaki gibi uzun süre yatarak tedavi olmasına gerek kalmıyor.

TEDAVİYLE KANSER HÜCRELERİNİN BESLENMESİ ÖNLENİYOR
Transarteryal Kemoembolizasyon (TAKE) yöntemi hakkında bilgi veren Radyoloji Uz. Dr. Halil Serdar Aslan, TAKE’nin atardamardan geçilerek kanser ilacının kanserli bölgedeki damarı tıkaması yöntemiyle uygulandığını söyledi. İşlemin en çok karaciğer, kolon, meme ve yumurtalık kanserinde kullanıldığını, akciğer kanseri hastalarına da işlemin yapılabildiğini belirten Halil Serdar Aslan, “Kanser hastalarına uyguladığımız işlem kasık atar damarından girilerek karaciğerin veya akciğerin besleyici atardamarına kateterler ile ulaşılarak, sadece istenilen bölgeye mikrokürelere yüklenmiş kanser ilacının verilmesidir. Amacımız sadece istenilen bölgeye verilen tıkayıcı mikroküre-kanser ilacı karışımı ile yaklaşık 15 gün boyunca ilacın salınımı sayesinde tedaviye katkı ve tıkama işlemi ile kanser hücrelerinin beslenmesini bozmaktır” dedi.

denizli-take-kanserle-savasiyorlar-2TAKE’YLE HASTANIN YAŞAM SÜRESİ UZUYOR
Denizli Devlet Hastanesi Medikal Onkoloji Uz. Dr. Ömer Uyanık da kanserin bazı etkilerle değişime uğramış hücrelerin gerek yerel, gerekse uzak noktalarda kontrolsüz olarak çoğalıp büyümeleri sonucu oluştuğunu, Girişimsel Radyoloji yöntemi olan TAKE ile de kontrolsüz olarak çoğalan kanser hücrelerinin bulunduğu bölgeye tedavi uygulayarak hastaların yaşam kalitelerini arttırmaya çalıştıklarını söyledi.

Uyanık, “Kanser hastalarında uyguladığımız kemoterapi tedavisi koldaki toplardamardan uygulanır. Bu ilacın ancak küçük bir kısmı tümör dokusuna gider ve sonra kandan temizlenir. Bu arada ilaç tümöre ulaştığı oranda vücuttaki diğer dokuları da etkiler. TAKE işleminde ise ilaç karaciğerin damarlarına girilerek doğrudan tümörün içine verilir. TAKE’nin en önemli avantajı kemoterapiye göre daha etkili olması ve hastanın yaşam süresini uzatmasıdır. Denizli Devlet Hastanesi’nde Radyoloji Birimi ile kanser hastalarımıza Girişimsel Radyoloji işlemlerini uyguluyoruz ve uygulamaya da devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı