REKLAMI GEÇ

Bakan Zeybekci, “Uyanık olmalıyız”

Bakan Zeybekci, “Uyanık olmalıyız”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin kredi notunu düşürmesine ilişkin, “Siyasetin yeni bir döneme hazırlandığı, özel sektör yatırımlarının yoğunlaştığı, ihracatın büyük bir coşkuyla gerçekleştiği bu dönemde Standard&Poor’s gibi yaklaşımları bekliyoruz. Bunlara karşı uyanık olmamız lazım” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Mayıs 2018 Cumartesi, 14:15

Temel atma ve açılış törenleri için Denizli’ye gelen Zeybekci ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Hasan Karahan’ı makamında ziyaret etti.

Zeybekci, ziyaretin ardından düzenlenen basın toplantısında, Denizli Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Bakan Eroğlu’nun çok desteğini aldığını belirtti.

Bir gazetecinin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu düşürmesiyle ilgili sorusu üzerine Zeybekci, Türkiye’nin tüm derecelendirme kuruluşlarının tahmininin üzerinde büyüme rakamları yakaladığını, geçen yıl yatırım teşvik belgelerinin rakamsal olarak yüzde 82 arttığını, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle proje bazlı destekleri de verdiklerini söyledi.

Ekonomik performansta etkili diğer bir kriter olan ihracatta ise nisan ayı itibarıyla 161,5 milyar dolara yaklaştıklarını anlatan Zeybekci, “2018 yılı ilk çeyreğiyle ilgili büyüme rakamları yine tahminleri aşacak. Yine belki ikinci, üçüncü defa revizelere neden olacak. ‘Yüzde 7 artı’, yani yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyle 2018 yılı ilk çeyrek gerçekleşecek ve ihracat da her ay rekor kırarak 170 milyar doların üzerine çıkacak. Bu Standard&Poor’s’un nedense biraz acelesi var. 2015 yılı seçimlerinde çok iyi hatırlıyorum. Aylar sonra yapacağı değerlendirme ve açıklamayı seçim öncesi yapmak gibi bir acelesi vardı. Burada bunların iyi niyetini aramak, Türkiye’yle ilgili nedense pozitiflikleri görmemek… Siyasetin yeni bir döneme hazırlandığı, özel sektör yatırımlarının bu kadar yoğunlaştığı, ihracatın büyük bir coşkuyla gerçekleştiği bu dönemde Standard&Poor’s gibi yaklaşımları bekliyoruz. Bunlara karşı uyanık olmamız lazım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra pazartesi günü sabahın köründe Türkiye’nin notunu düşürmekle ilgili adım atanlar da bunlardır. Türkiye her şeye, bütün bu negatifliklere, her türlü kasta rağmen göreceksiniz barış ve huzur içinde, özel sektör kamu iş birliğiyle, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemleriyle her alanda ve sektörde birlikte olacak” dedi.

Bakan Eroğlu ise Denizli’nin Türkiye’de tekstil, tarım, sanayi ve ihracatta lokomotif bir kent olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı