REKLAMI GEÇ

Çocuklarda reflü

Çocuklarda reflü

DDH Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Şener Bekçi, çocuklarda görülen Reflü hastalığının; bulantı, kusma, öksürük, kansızlık ve gelişme geriliği yapabileceğini belirterek, bu tür rahatsızlıkları olan çocukların hekime götürülmesi gerektiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 22 Eylül 2008 Pazartesi, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Şener Bekçi, çocuklarda görülen reflü hastalığı (gastroönefajial reflü) hakkında bilgi verdi.

Reflü’yü, mide içeriğinin yemek borusu ve daha üst kısımları (ağza ve akciğerlere kadar) geriye doğru getirmesi olarak tanımlayan Bekçi, bunun sebebinin yemek borusu alt ucunun tam olarak kapanmaması olduğunu söyledi.

Reflü’nün doğumdan itibaren her yaşta görülebileceğini kaydeden Dr. Şener Bekçi, 18 aylık bebeklere kadar fizyolojik denilen ve hastalık olarak nitelendirilmeyen bir reflü olayının da görülebileceğini belirtti. Bekçi, “Reflü hastalığının belirtileri çok değişkenlik gösterir. En çok bulantı, kusma, öksürük, daha az olarak kansızlık ve gelişme geriliği yapabilir. Yaş büyüdükçe midede ekşime, geğirme, göğüs kafesinde ağrı ve yanma hissi, ağızda ekşi tat ve ağız kokusu görülebilir. Bu tür şikâyetleri görülen çocuklar bir çocuk hekimine götürülmelidir” diye konuştu.

Bekçi, Reflü’nün teşhis ve takibi hakkında da bilgi verdi. Bekçi, “Reflü’ye ilaçlı yemek borusu mide filmleri, sintigrafi, endoskopik yöntem ve mide PH (24 saatlik) takibiyle teşhis konur. Tedavisi 3-6 aya kadar uzayabilir. Tedavide pozisyon, diyet ve ilaç tedavisi uygulanır. Diyet tedavisinde, mide asidini artırıcı gıdalar olan kola, baharatlı yiyecekler, kahve, çay, kızartma, aşırı çikolata ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Yatarken en az 2 saat öncesinden bir şey yenip içilmemeli, gece beslenmesi kesilmelidir. İlaç tedavisinde ise doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Eğer ilaçlar düzenli olarak kullanılırsa Reflü yüzde 8 oranında düzelebilir. Aslında şu nokta unutulmamalıdır: Reflü tedavisinde düzelme kendiliğinden gerçekleşir. Tedavi sadece buna yardımcı olmaktadır. Düzelmeyen Reflüler gerekli şartlarda cerrahi olarak düzeltilir. Cerrahi müdahale kesin yöntemdir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı