REKLAMI GEÇ

O, Türkiye’nin ilk engelli yüzme antrenörü

O, Türkiye’nin ilk engelli yüzme antrenörü

Kahramanmaraş’ta 6 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası iki bacağını da kaybeden bedensel engelli Milli Yüzücü Ali Uzun, başarıda engel tanımıyor.

/ DENİZLİHABER / 27 Şubat 2010 Cumartesi, 18:06

Engelliler Yüzme Milli Takımı’nın ilk sporcusu olan Uzun, Türkiye’de engelli olup da beden eğitimi ve spor yüksekokulu bitiren tek kişinin de kendisi olduğunu söylüyor. 2000 Sidney Olimpiyatları’na Türkiye’den bedensel engelliler adına katılan tek sporcu olan Uzun, Denizli’de düzenlenen 2. kademe antrenörlük kursunda da başarılı olarak, ilk engelli yüzme antrenörü unvanını aldı.

Türkiye’deki dereceleriyle engelliler yüzme branşında rekorlar kıran Ali Uzun, 2005’te Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girmiş ve geçen yıl mezun olmuş. Yüzmeyle 17 yıldır ilgilenen Uzun, bir kazada bacaklarını diz altından kaybetmesine rağmen hayata küsmemiş. 12 yaşındayken katıldığı okul turnuvasında yüzme yarışı yapan Uzun, daha sonra birçok turnuvada madalya kazanmış.

Hayatta önüne çıkan engelleri yüzerek aştığını söyleyen Ali Uzun, 1998 yılından bu yana engelliler Türkiye şampiyonluğunu elinde bulunduruyor. 2006 Kasım ayında Güney Afrika’da yapılan Dünya şampiyonasına da katılan Uzun, yıllardır yüzdüğü havuzla bütünleştiğini ifade ediyor. Uzun, “Bu spor, benim hayatımı değiştirdi. Türkiye derecelerimin dışında uluslararası madalyalarım da var. İki kez de olimpiyatlarda ülkemi temsil etme şansı buldum. Çanakkale Boğazı’nı dokuz defa yüzerek geçtim” dedi.

Sekiz yıl önce bacağına protez takıldığını anlatan Uzun, bu sayede işinin biraz daha kolaylaştığını ifade ediyor. En büyük hayalinin öğretmenlik yapabilmek olduğu belirterek, ”Beden eğitimi bölümüne kayıt yaptırırken bir hayli zorlandım, çünkü ilk kez böyle bir olayla karşılaşmışlardı. İki bacağım diz altından yoktu. Bu bölümde nasıl eğitim görecektim? Bir süre bekledikten sonra okula kaydım yapıldı. Engelliydim ama başaracağıma da inancım tamdı. Sadece atletizm dersinden muaf tutuldum. Diğer derslerin tamamından uygulamalı olarak başarılı oldum. Öğretmen olmayı çok istiyorum ancak KPSS’de istenen puanı alamadım. Tekrar sınava gireceğim” diyor.

Engelli gençlere spora başlama tavsiyesinde de bulunan milli yüzücü, “Spor insanları daha inançlı ve kararlı yapıyor. Görüş açısını değiştiriyor. Sizi hayata daha da bağlıyor. Hedefi, ideali olan bir insan oluyorsunuz. Bunun yanında sağlık yönünden de çok iyi gelişmeler oluyor. Daha dinç oluyorsunuz” dedi.

Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nevres Akan da engelli Antrenör Ali Uzun’a her zaman destek olacaklarını belirtiyor. Onun sadece engellilere değil, bütün sporculara örnek bir azim sergilediğini kaydetti. Akan, “Yakından takip ettiğim, gururumuz olan milli sporcumuz Ali Uzun’a, Yüzme Federasyonu olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı