Denturod Başkanı’ndan dikkat çeken sorular - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denturod Başkanı’ndan dikkat çeken sorular

Denturod Başkanı’ndan dikkat çeken sorular

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD), yaptığı açıklama ile yetkililere gönderme yaptı. Açıklamada termal kent hedefi doğrultusunda bulunulan yerin değerlendirilmesi istendi. Başkan şen Rehabilitasyon Merkezi’nde işlerin ağır gitmesine sitem etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Mart 2019 Salı, 13:14

Antik dönemde bir su ve kaplıca şehri olan Denizli’nin yıllar içinde bu özelliğini kaybettiğinin bir gerçek olduğunu söyleyen Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, termal bir kent yaratma hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların gerçek değerde desteklenmediği kanısının oluşmaya başladığını söyledi.

“Sahip olunan çok sayıda ve farklı mineral özelliklerde termal su kaynaklarına rağmen, Pamukkale gibi ‘Holly City’ olarak adlandırılmış tarihi bir termal merkez mirasına sahip olunmasına, tüm dünyada nam salacak bir termal sağlık turizmi potansiyelinin üzerinde oturulmasına rağmen yıllar içinde termal kent olgusundan hızla uzaklaştık” diyen DENTUROD Başkanı Şen, “Karahayıt bölgesinde otellerimiz çeşitli yıllarda kendi çabaları ve gayretleri ile termal sağlık turizmi alanında olağanüstü çabalar ve gayretler göstererek yeniden termal kent olma yolunda ciddi yatırımlara imza attılar. İşletmelerimiz kendi kişisel çabaları ile kentimizin termal kent kimliğini günümüz insanı ve dünyası ile yeniden tanıştırabilmek adına ülke çapında ve Avrupa pazarında tanıtım faaliyetlerini yürüttüler, yürütmeye de devam ediyorlar” dedi.

Şen, Denizli’nin termal kent olma yolunda hak ettiği noktada olmadığını belirtik sorularıyla yetkililere gönderme yaptığı açıklamasında şu bilgileri verdi ve sordu:

Böylesine önemli bir olgunun, hele ki sağlık alanında başarılı olabilmesi için Devlet, Üniversite, Özel Sektör işbirliği kaçınılmazdı. Devletimiz Ülkemizin termal sağlık turizmi potansiyelini arttırmak için hem iç hem de dış piyasada daha çok tanıtım yapmasına ihtiyaç vardı, bu çaba sarf ediliyor, ekonomi bakanlığı tarafından da teşviklerle destekleniyor. Denizli büyükşehir belediyesi desteği ile birlikte derneğimizin yürüttüğü artık bir marka haline gelen TERMAL İYİ GELİR bu çalışmaların ürünüdür

Hali hazırda ilan edilen termal turizm alanlarının entegre bir şekilde planlanması ve yatırımcının önünün açılması gerekmekteydi, bu konuda yine çeşitli teşvik sistemleri devreye girdi. Özel sektör bu bağlamda üzerine düşeni yaptı, gerek kendi tesislerini termal kent vizyonu çerçevesinde rehabilite ettiler, gerek tanıtım çalışmalarına maddi ve manevi tam destek sundular.

Bölgemizde yapılan toplantılarda üniversitemiz de bölgenin özellikle yurt dışı pazarlanmasında en büyük itici gücü oluşturacak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile paydaş olarak yer aldı. Üniversitemizin o toplantılarda ortaya koyduğu vizyonu, gittikçe yaşlanan insanın rehabilitasyon ihtiyacını karşılamak ve bu ihtiyacı karşılayabilmek adına yine konusunda ehil insan yetiştirmekti. Biz yatırımcılar olarak üniversitemizin bu vizyonuna sahip çıktık, destekledik ve yanında durduk.

Karahayıt bölgemizin termal kent hüviyetine hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için beklentimiz kısa süre içerisinde fizik tedavi rehabilitasyon hastane inşaatının bitirilmesi ve hizmete alınmasıydı. Ancak geçen bunca yıldan sonra, bugün geldiğimiz noktada bölgemizde açılması planlanan hastanenin hizmete alınması, inşaatının tamamlanması çok ağır bir şekilde devam etmekte ve acil ödenek çıkartılması gerekmektedir.

Bu süre kaybı, emek ve para harcayarak oluşturduğumuz ulusal TERMAL İYİ GELİR markamıza zarar vermeyecek midir?

Günümüz şartlarında vaktin nakit olduğu daha da aşikârken bu yavaşlamayı anlamlandırmakta zorluk çekiyoruz. Kent olarak ortaklaşa geliştirdiğimiz bu vizyonu ve termal sağlık kenti olma hedefimizi sağlık turizminin sürdürülebilirliğini Pamukkale Karahayıt bölgesindeki fizik tedavi rehabilitasyon hastanesinin açılışının gecikmesi tehdit etmektedir.

Denizli nin bir kaplıca destinasyonu ve termal sağlık kenti olabilmesi için sağlam bir siyasi destekle nitelikli ve bilgili insan gücü ve nitelikli sağlık tesisleriyle mümkündür. Ancak bu işbirliği ile, Denizli bir kaplıca destinasyonu, termal sağlık kenti olabilecektir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı