REKLAMI GEÇ

Pamukkale’de balon turizmi gelişiyor

Pamukkale’de balon turizmi gelişiyor

Travertenleri, kaplıcaları ve antik kentiyle ünlü Denizli’deki “beyaz cennet” Pamukkale’de, sıcak hava balonları da turizmin önemli bir parçası oldu. Hemen her gün 500 ila 750 ziyaretçi, günün ilk ışıklarıyla gökyüzüne yükselen 2’si Türk Hava Kurumuna (THK) ait 40 sıcak hava balonundan Pamukkale’nin eşsiz manzarasını görme fırsatı buluyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Kasım 2022 Salı, 12:44

Pamukkale’de 2012 yılında yapılan deneme uçuşlarının ardından ilk ticari sıcak hava balonu, 2013’te Türk Hava Kurumu (THK) tarafından uçuruldu. Turların rağbet görmesiyle şirket sayısı 19’a, balon sayısı 40’a çıktı.

Bölgede sıcak hava balonları, fırtınalı günler dışında hemen her gün sabah erken saatte yolcularıyla yükseliyor. Günde 500 ila 750 ziyaretçi, sıcak hava balonu turlarıyla Pamukkale’de güneşin doğuşuna tanıklık ediyor.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, AA muhabirine, Türkiye’de sıcak hava balonculuğunun gelişmesinde THK’nin öncü rolü bulunduğunu vurguladı.

Kapadokya’da 1997 yılında yapılan 1. Dünya Hava Oyunları’nın bölge turizmi ve sektör için adeta dönüm noktası olduğunu ifade eden Kaya, sıcak hava balonculuğunun turizmin gelişmesine ve doğal güzelliklerin tanınmasına büyük katkısı olduğunu dile getirdi.

Kapadokya’nın ardından Pamukkale’de de sıcak hava balonculuğunun gerçekleştirilmesi konusunda araştırma yapıldığını belirten Kaya, burada da deneme uçuşlarının ardından 2013’te ticari uçuşların başladığını söyledi.

Pamukkale’yi kuş bakışı görmenin ayrı bir güzelliği olduğunu dile getiren Kaya, yabancı turistlerin sıcak hava balonlarına büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Kaya, “Tüm Türk vatandaşlarının da mümkün olduğunca bu bölgede de havacılık faaliyetlerine katılmalarını, sıcak hava balonlarını denemelerini isterim.” ifadelerini kullandı.

THK, PAMUKKALE’DE 2 BALONLA HİZMET VERİYOR
THK’nin Pamukkale’de 38 kişilik 2 balonla hizmet vermeyi sürdürdüğünü ve son dönemde tüm ekipmanları yenilediklerini belirten Kaya, “Biz daha güvenli ve uygun bir şekilde balonculuğun Türkiye’de gelişmesine katkı vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Sıcak hava balonculuğunun gelişmesi için Kapadokya’da balon okulunu 9 yıl aranın ardından faaliyete geçirdiklerini ifade eden Kaya, şunları söyledi:

“Balon okulumuzdan 11 mezunumuzu verdik, halihazırda da 16 gencimiz burada eğitim görmektedir. Bu gençler mezun olduktan sonra balonlarda pilot olarak hemen başlamıyor, ikinci kaptan olarak tecrübe ediniyor, uzun bir süre uçuşlarını yaptıktan sonra da ticari kaptan olarak bu balonlarda görev alıyor. Buna da güvenli bir şekilde katkı verdiğimiz için mutluyuz.” DENİZLİ (AA)

Yorumlar

Mehmet   -  Bağlantı 15 Kasım 2022, 22:07

Ya biz Denizlili olaraktan Pamukkale ye giremiyoruz bir aile 1000 TL yapar balona binsek 10000 TL yi geçer bide Türkler de binsin diyonuz

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı