DENTUROD Ören yerleri için Turizm Bakanlığına öneride bulundu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DENTUROD Ören yerleri için Turizm Bakanlığına öneride bulundu

DENTUROD Ören yerleri için Turizm Bakanlığına öneride bulundu

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği, ören yerleri ve Pamukkale için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 5 öneri götürdü. Başkan Gazi Murat Şen, “Müze Kartlarının tanıtımının tam anlamıyla yapılamadığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Ağustos 2019 Perşembe, 12:55

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Pamukkale ve ören yerlerine girişlerle ilgili yapılması durumunda daha verimli sonuçların alınabileceği düşünülen konular hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 5 öneride bulundu.

“Pamukkale’ye ve ören yerlerinde sunulan hizmetlerde madalyonun iki tarafından da bakmakta fayda vardır” denilerek yapılan açıklamada Pamukkale giriş ücretlerinin, ören yerinde sunulan hizmetlerin fiyatlarının Türkiye’deki ekonomik koşullar düşünüldüğünde, kendi vatandaşımız açısından yüksek olduğu dile getirildi.

Açıklamada “Fiyatlar yabancı turistlerin kendi ülke para birimleri açısından değerlendirildiğinde oldukça uygundur” denildi. DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen ise “Ülkemizdeki ören yeri girişlerinin %85’a yakın kısmını yabancı turistler oluşturmaktadır. Yerli turistlerin kentimizi ve Pamukkale’yi daha çok ziyaret olanağının yaratılması bu fiyatlara itiraz etmekten geçmemelidir. Yerli turistin ziyaret sayısının arttırılması için bakanlık düzeyinde atılan en büyük adım, ülkemiz vatandaşları için sunulan müze karttır. Bu sayede 70 lira bir kart ücreti ile ülkemizin her yerindeki ören yeri ve müzelere bir yıl boyunca ziyaret hakkı tanınmıştır. Aynı zamanda bu kart sayesinde ören yeri içindeki işletmelerde sunulan hizmetlere %50’ye varan indirimlerle ulaşmak mümkündür. Ancak müze kart uygulamasının tanıtımı ve yaygınlaştırılması konularında bakanlığın çalışmaları yetersiz kalmaktadır” diye konuştu.

DENTUROD’UN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA ÖNERİLERİ

1. Elde edilen gelirin kentimize kalmaması başka bir tartışmanın konusudur ama elde edilen gelirlerin %20 sinin ilgili şehir belediyelerine aktarılması ve bu gelirin belediyeler tarafından şehirlerin turizm altyapı ve şehrin turizm değerlerine harcanmasının sağlanmasını Kültür ve Turizm Bakanlığına öneriyor ve savunuyoruz.

2. Pamukkale ören yeri giriş kapıları 10 yıl önce düzenlenmiş yapıdadır. Koşulların nitelikli olarak artırılması gerekmektedir. Özellikle Güney kapısında yoğun turist trafiği nedeni le uzun kuyruklar ve uzun bekleme süreleri söz konusu. Güneşin altında beklemek gerek yerli gerek yabancı turistin sabrını fazlasıyla zorlamaktadır.

3. Müze kart tanıtımı ve avantajlarının ulusal tanıtımı yapılmalıdır. Bu konuda birçok vatandaşımızın haberi yoktur. Müze girişlerinde yerli vatandaşlara yoğunluktan dolayı yeterli bilgilendirme yapılamamaktadır. Müze kart tanıtımı ve avantajlarının tanıtımının ören yeri giriş kapılarında, ören yeri içerisinde hizmet sunulan noktalarda daha sık yapılması gerekmektedir. Örneğin, Müze kart sahibi yerli turistlerin birçoğu kartlarının kendilerine sağladığı indirim avantajlarından habersizdir. Ören yeri içerisinde satılan su, içecek, yiyecek, yerli malı ürünlerde müze kart sahiplerine %50 ye varan indirim uygulaması vardır. Kart sahibi bunu bilmediği, işletmeci de bu konuda sessiz kaldığı için vatandaşlarımız bu uygulamalardan faydalanamamaktadır. Bundan dolayı da haklı olarak isyan etmektedir. Bakanlığın bu konudaki denetimleri eksiktir.

4. Pamukkale özelinde derneğimizin de hedef olarak koyduğu yıllık 5 milyon turist sayısına ulaşılabilmesi için, Pamukkale gece aydınlatmasının yapılması ve gece ziyaretlerine de açılması, ören yerinde ve antik tiyatro da çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılabilmesi, cennet cehennem kapısı gibi yeni güzergahların oluşturulması gerekmektedir. Bu konuda da derneğimiz defalarca bizzat bakanlığa da olmak üzere, öneri ve görüşlerini iletmiştir, iletmeye de devam edecektir. Pamukkale gece aydınlatmasının yapılması ile Pamukkale ye 2 milyon artı giriş sağlandığında giriş ücretleri de düşünüldüğünde bakanlığın elde edeceği ciddi bir gelir oluşacaktır. Bu projenin gecikmesi potansiyel kar ve tanıtım kaybıdır.

5. Vatandaşlarımıza doğal ve kültürel değerlerimizin daha nitelikli tanıtılabilmesi ve gelecek nesillere bu değerlerimizin korunarak aktarılabilmesi için dünya da örneklerinde olduğu gibi ayda bir kez bakanlığın uygun gördüğü günlerde müze ve ören yerleri yerli vatandaşlara ücretsiz olmalıdır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı