REKLAMI GEÇ

İsveç’ten sağlık turizmine destek istedi

İsveç’ten sağlık turizmine destek istedi

Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İsveç’in Ankara Büyükelcisi Chirster Asp’tan, İsveç ile iş ilişkilerinin geliştirilmesinin yarı sıra, Denizli’de geliştirilmesi için çalışılan sağlık turizmi için de destek istedi.

/ DENİZLİHABER / 9 Mart 2010 Salı, 19:17

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin’i ziyaret etti.

Valilik Makamında gerçekleştirilen ziyarette, Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Christer Asp’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Denizli’nin tarihi, kültürel ve ekonomik durumu hakkında bilgiler verdi.

Denizli’nin özellikle ev tekstili anlamında öne çıkmış bir il olduğunu söyleyen Vali Vekili Ertekin, Denizli sanayisinin bakır tel kablo üretiminden, mermer üretimine kadar birçok sektörde faaliyet gösterdiğini belirtirken, “Özellikle benzerlerine kıyasla oldukça yüksek sıcaklığa ve zengin minerallere sahip jeotermal sularımızın varlığı, Denizli’yi bir kür merkezi konumuna getiriyor” dedi.

Bu anlamda Büyükelçi’den İsveç ile iş ilişkilerinin geliştirilmesinin yanı sıra sağlık turizmi anlamında da destek isteyen Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin, “Global dünyada iletişim alanlarının bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, hem sosyal hem ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem arz eden işadamı ziyaretlerinin, vize engeline takılması oldukça düşündürücü. Bilindiği üzere ülkemiz, bölgedeki en güçlü ve aktif ülke konumunda” dedi.

Büyükelçi Christer Asp da, Denizli’nin çok şanslı bir coğrafyada bulunduğunu, tekstilin ön planda olduğu bir il olmasının, Denizli’nin önemini arttırdığını söyledi. Türkiye ilişkileri ile ilgili Türk hükümeti ile bir program üzerinde çalıştıklarını belirten Büyükelçi Asp, “Bu anlamda belediyeler arası işbirliği projesi var. Bildiğim kadarıyla, Denizli Belediyesi de bu projenin ortağı. Bu proje çeşitli alanları kapsıyor. Atık suların arıtılması da bunlardan biri” dedi.

Türk işadamlarının İsveç ile ortak iş yapmasının önem taşıdığına dikkat çeken Büyükelçi Christer Asp, “Ancak bildiğiniz gibi AB ülkelerinde Schengen kuralları uygulanıyor. Dolayısıyla İsveç’in tek başına vize uygulamasını kaldırması mümkün değil. Ancak ben vize için başvuran işadamlarına mümkün olduğunca uzun süreli vize verilmesi konusunda, büyükelçilik personeline talimat verdim. Bu konuda yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Christer Asp’a Denizli hatırası olarak çeşitli hediyeler verdi. Büyükelçi Asp’da Vali Vekili Ertekin’e hediye takdim etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı