REKLAMI GEÇ

Sağlıkçı ‘Abla’dan Bylock ve sohbet itirafları

Sağlıkçı ‘Abla’dan Bylock ve sohbet itirafları

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında örgütün Denizli’deki sağlık teşkilatı yapılanmasında oldukları iddia edilen 10’u tutuklu 14 sanığın yargılanması başladı. Savunmasını tamamlayan sanıklar için bugün ara karar verilmesi bekleniyor. Davanın tutuksuz sanığı M.A., Bylock kullandığını, sohbet toplantıları düzenlediğini, himmet topladığını, yapının içinde ‘Abla’ olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Nisan 2017 Cuma, 14:39

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) sağlık teşkilatı içerisindeki yapılanmaya yönelik davanın ilk duruşması başladı. 10’u tutuklu 14 sanık hakkında açılan dava, EGS Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Duruşmaya, aralarında sağlık çalışanlarının bulunduğu sanıklarla, avukatları ve sanık yakınları katıldı. Duruşmada, kimlik tespitinin ardından sanıkların sorgu ve savunmalarına geçildi.

“ABLAYIM”
Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanan ve tutuksuz yargılanan sanıklardan M.A. Denizli Devlet Hastanesi’nde hemşire olarak çalıştığını ifade ettiği savunmasında, kendisinin telefonuna tutuklu sanıklardan Buket Turan’ın ByLock yüklediğini, Servergazi Devlet Hastanesi’nin hemşire grupları ile ilgilendiğini ve bu grubun ablası olduğunu kaydetti.

Örgütün dershanesine gittiğini ve üniversitede 2 yıl evlerinde kaldığını dile getiren M.A. himmet, burs, kurban ya da bağış adı altında para topladıklarını, kendisinin de verdiğini söylerken, maaşlarından kesilmediğini, kendilerinin verdiklerini ifade etti.

“BYLOCK İLE MESAJLAŞIYORDUK”
Sohbet toplantıları düzenlediklerini anlatan M.A., “Sohbetlerde dini konular işleniyordu, Fetullah Gülen’in konu ile ilgili varsa vaazı dinleniyordu. ByLock’la genelde sohbet toplantılarının yeri ve zamanının bildirilmesi, çekilecek tesbihler ve okunacak Kur-an’la ilgili mesajlaşıyorduk. 17-25 Aralık’tan sonra ocak-şubak aylarından itibaren kullanmaya başladık. Daha sonra ByLock programının çözüldüğünü anladık ve Eagle programını kullanmaya başladık” dedi.

İddia makamının, “ByLock ve Eagle programı üzerinde yaptığınız yazışmalarda dini konuların yanında başka konularda da mesajlaşma olup olmadığı” sorusuna, M.A. “Oluyordu, ‘Bu sıkıntılı günler de geçecektir. Sabredin gibi mesajlar geliyordu. Eagle programı da aynı ByLock gibiydi. Programlarda kullanılan kod adı vardır. Bu programları kullanmak mecburi değildir” dedi

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı