REKLAMI GEÇ

FETÖ/PDY asker davasında beraat edenler

FETÖ/PDY asker davasında beraat edenler

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) asker davasında yargılama tamamlandı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Denizli’deki FETÖ davalarının en önemlisi olarak görülen darbeci askerler davasından 6 müebbet çıktı. Davanın başından bu yana suçsuz olduklarını söyleyen diğer sanıklar ise beraat etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ocak 2018 Salı, 16:10

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın Denizli’deki en önemli yargılaması olan “Darbeci askerler” davasında beklenen karar çıktı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Denizli’de 11. Komando Tugay Komutanlığı ile Söke11. Komando Tugay Komutan Yardımcılığından 550 askerin motorlu intikal eğitimi adıyla Ankara’ya uçakla nakledilmek üzere olan Çardak Havaalanı’na gitmesiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında açılan ve 26 Aralık 2016’da başlayan davanın bugünkü duruşmasında sanıklara son sözleri soruldu.

Eski tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, “Hayırlı olsun diyorum.” dedi.

Eski Albay Erol Akman ise 15 Temmuz’da Denizli’ye gelmesi konusunda Tugay Komutanının kendisine emir verdiğini ileri sürdü.

Tugay içtima alanından çıkmadan önce eski Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir’in kendisine tam anlaşılmayacak biçimde “Sıkıyönetim kanunu ile ilgili bir mesaj geldi” şeklinde konuştuğunu savunan Akman, şöyle konuştu:

“Bana, ‘şu anda daha fazlasını söyleyemem, tugay komutanı yasakladı’ dedi. Tugay komutanını aradım ‘yok öyle bir şey, iddia edilenler var, siz hazır olunca çıkın’ dedi. Ben bölük komutanlarına sıkıyönetim ile ilgili mesaj gelmiş ama biz eğitimimize devam edeceğiz’ dedim. Sıkıyönetim ilan edildi şeklinde bir cümle kullanmadım. Çardak Hava Meydan Komutanlığının girişinde zor kullanmadım. İnternetteki haberlerin yalan olduğu şeklinde ifadem yoktur. Ben sadece onlara bu haberlerin yanlış ve spekülasyon olabileceğini söyledim. Bizler sosyal medyanın gücü ve nasıl kullanılacağı hususunda eğitimler aldık. Halkın nasıl yönlendirileceği eğitimlerini aldık. Arap Baharı’nda sosyal medyadan halk üzerindeki etkisi görülmüştür. Hakkımda karar verilirken o an itibariyle ne yaptığım, bu andaki hal ve koşullar göz önünde tutulmalı. Beraatimi talep ediyorum.”

Diğer sanıkların söz sözlerinin alması ve verilen aranın ardından karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar eski tuğgeneral Özbakır, eski Albay Akman, eski Yarbay Avşın Yapar, eski Albay Ziver İnci, eski üsteğmen Oğuz Ay ve eski Teğmen Muhammet Ekinci hakkında, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye ya da bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs ederek anayasayı ihlal suçu”ndan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkumiyetlerine karar verdi.

Sanıklar İnci, Ay, Ekinci ve Yapar hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, TCK’nin 62. maddesi uyarınca, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın sanıkların geleceği üzerindeki olası etkileri nazara alınarak müebbet hapis cezasına çevrildi.

Denizli’ye gelen birliklere ait kamera kayıtlarını sildiği iddia edilen er Tolga Kılınçaslan’a ise bir yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme, diğer sanıklar hakkında ise “yüklenen suç açısından sanıkların kastı bulunmadığından” oy birliğiyle beraatlerine karar verdi.

İşte beraat eden askerlerin isimleri:
Ertuğrul Yavaşca, Mutlu Avcı, Ali Savaş, Adem Altundağ, Celil Basıkar, Ali Zor, Rafet Parlatan, Şevket Hamdi Akkaya, Ferdi Acar, Çetin Öztürk, Ümit Soyer, Yakup Atılgan, Fatih Akın Arslan, Nazmi Keskin, Ali Kanat, Hüseyin Öğüt, Tarık Ekmen, Semih Kurt, Birant Yönel, Yunus Karagülle, Hacı Ahmet Öz, Mustafa Emre Temlioğlu, Mehmet Asiğ, Caner Balkan, Ali Pek, Hakan Açıkgöz, Burak Aybey, Özcan Öz, Aytekin Özgüven, Hüsnü Akcan, Ali Ünal, Burak Badur, Turgay Ölmez, Muhammed Gökçe, Kazım Coşkun, Cüneyt Kurum, Ahmet Ali Akın, Vedat Somer, Vedat Engin, Muharrem Burak Salar, Yusuf Acar, Tufan Demirci, Güner Kaçar, Hasan Önal, Eren Toksoy, Hüseyin Yavuz, Abdullah Özdoğan, Mustafa Ziya Yaşar, Ümit Coşkun, Harun Türkmenoğlu, Ali Çalım, Hüseyin Çakır, Muhammet Yıldız, Yakup Bekgöz, Şadan Kınıt, Habip Ali Erdem.

FAHRETTİN DEMİR’İN DOSYASI AYRILDI
Davanın tek firari sanığı olan eski Yarbay Fahrettin Demir hakkındaki kamu davasının dosyadan ayrılması kararlaştırıldı. FETÖ asker davasında yargılamanın tamamlanması nedeniyle Demir hakkında ayrı dava açıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı