REKLAMI GEÇ

65 yaş ve üstü sokakta güzel havanın keyfini çıkardı

65 yaş ve üstü sokakta güzel havanın keyfini çıkardı

Koronavirüs tehdidine karşı alınan ilk önlemlerden olan 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma kısıtlamasına 4 saatliğine ara verildi. Denizli’de haftalardır sokağa çıkamayan 65 yaş üstü yurttaşlar Çınar Meydanında yoğunluk oluşturdu, sokakların ve güzel havanın tadını çıkarıyor.

Ali İbileme / DENİZLİHABER / 10 Mayıs 2020 Pazar, 12:33

Koronavirüs (Kovid-19) tehdidi nedeniyle alınan ilk önlemlerden biri olan 65 yaş ve üstü sokağa çıkma yasağıydı. Uzun bir süredir virüs nedeniyle evlerinden çıkmayan 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağına vaka sayılarının düşüş göstermesiyle esneklik getirildi. 65 yaş üstü vatandaşlar saat 11.00 itibariyle sokaklara çıktı.

Denizli’de kısıtlamanın kalktığı ilk dakikalardan itibaren sokaklarda yoğunluk oluştu. Haftalardır evlerinden çıkamayan vatandaşlar, kendini sokağa attı. Yürüme mesafesinde izin verilen yurttaşlar, evlerinin yakınlarındaki parklarda vakit geçirirken, kentin en işlek yeri olan Delikliçınar Meydanı ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde de yoğunluk oluştu.

Sokağın tadını çıkaran vatandaşlar, doyasıya yürüdü banklarda oturdu. Bazıları da meydandaki horoz heykeli ve boş caddede fotoğraflar çektirdi. Polis ekipleri vatandaşları sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda sık sık uyardı.

73 yaşındaki Necati Çallı, “Allah kimseyi özgürlüğünden mahrum etmesin. Doğayı ve arkadaşların değerini şimdi anladık. Çok özledik. İnşallah bu günleri de atlatırız. Bunun dünyaya bir bedeli olacak” dedi.

89 yaşındaki Emine Ala ise, sokakta olmanın tadını çıkardıklarını ifade ederek, “Evde tıkılıp kalmıştık, çok sıkılmıştık. Sokağa çıkmak yürümek çok iyi geldi. Bu iznin özellikle anneler gününde olması bizi ayrıca sevindirdi. Umarım bu süreç en kısa sürede sona erer” diye konuştu.

Ayrıca, sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı