Alabalık ihracatçısı iş insanından kuraklık ve kirlilik uyarısı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Alabalık ihracatçısı iş insanından kuraklık ve kirlilik uyarısı

Alabalık ihracatçısı iş insanından kuraklık ve kirlilik uyarısı

Denizli, Muğla ve Burdur’daki 1500’ün üzerinde havuzda alabalık üretimi yaparak Avrupa’ya ihraç eden iş insanı Yasin Özpek uyardı. Özpek, “Kuraklık ve kirlilik yüzünden tatlı sularımızı kaybediyoruz. Yakın gelecekte sektörü ciddi sorunlar bekliyor. Önlem alınmalı” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Eylül 2020 Salı, 18:49

Türkiye’nin en büyük alabalık ve somon ihracatçısı Özpekler’in sahiplerinden iş insanı Yasin Özpek kuraklık ve kirlilik uyarısı yaptı. Avrupa ülkelerine yıllık 2 bin 500 ton füme alabalık ihracatı gerçekleştiren Özpekler, 15 milyon Euro’nun üzerinde döviz girdisi sağlıyor. Üretimi Denizli, Muğla ve Burdur’da 10 çiftlikte bulunan 1500 havuzdan sağlayan Özpekler, yurt içinde 15 tedarikçiden daha faydalanıyor.

TEMİZ SU KAYNAKLARI GİDEREK AZALIYOR
Geçmişte üretim yaptıkları bazı çiftlikleri artık kullanamadıklarını söyleyen iş insanı Özpek, “Küresel ısınma beraberinde bozulan yağış rejimi sularımızı etkiliyor. Denizli’de Tekkeköy’de 30 yıl üretim yaptığımız çiftliğimizi artık suyun yetersiz oluşu nedeniyle son birkaç yıldır kullanamıyoruz. Çiftliklerimizin bulunduğu bazı baraj göletlerinde su kaynaklarının yetersiz oluşu ya da tarımsal sulamaya verilmesi nedeniyle üretim yapamıyoruz. Sular azalıyor. Daha yüksek sıcaklıkta ve daha az oksijen barındırıyor. Bunlar alabalık için uygun olmayan koşullar. Çoğu zaman oksijen takviyesi ile üretime devam ediyoruz” diye konuştu.

KİRLİLİK ÇOK CİDDİ BİR SORUN
Türkiye’de temiz su kaynaklarının en büyük tehdidini kirlilik olarak gösteren Özpek, “Son yıllarda arıtma tesislerinin devreye girmesi ile birlikte hem kentsel hem de endüstriyel atıklar kontrol altına alınmaya çalışıldı. Sadece devlet değil birey de su kaynaklarımızın korunması için üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Kaynaklarımıza sahip çıkıp koruyalım” diye konuştu.

SEKTÖR RİSK ALTINDA DEĞİL
Alabalık ve somon sektörünün risk altında olmadığının altını çizen Özpek, “İyi durumdayız. Sektördeki firmalar ihracatları ile ülke ekonomisine katkı koyuyor. Balık temini konusunda şimdilik sıkıntı yaşamıyoruz ama şimdiden önlem almak zorundayız. Kirliliğinin önüne geçmeli, kuraklığa karşı tedbirli olmalıyız. Yakın gelecekte su kaynaklarının kaybı üretimi de etkiler” dedi.

Yorumlar

hasan   -  Bağlantı 30 Eylül 2020, 08:46

Yasin Bey doğru söylüyor. Sularımızı maalesef çok ucuza kirletiyoruz.Çocukluğumda içinde yüzdüğümüz menderes nehrinin şimdilerde yanından bile geçemiyoruz sanayi atıklarından dolayı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı