Askerin Dönüşü filminden Denizli’nin tarihi görüntüleri - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Askerin Dönüşü filminden Denizli’nin tarihi görüntüleri

Askerin Dönüşü filminden Denizli’nin tarihi görüntüleri

Denizli, eski fotoğraflar ve video görüntüleri konusunda arşiv fakiri bir şehir olsa da zaman zaman bazı görüntüler Denizlilileri geçmişe götürüyor. Tıpkı, başrolünde Kadir İnanır’ın oynadığı 1974 yapımı Askerin Dönüşü filmi gibi…

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Temmuz 2020 Cuma, 10:39

Denizli, bundan tam 46 yıl önce, Yeşilçam’ın zirve dönemlerinde bir filmde mekan olarak kullanılmış ve çok beğenilmişti. 1974 yapımı Askerin Dönüşü isimli filmde, Türk sinemasının önemli jönlerinden Kadir İnanır Selma Güneri ile rol almıştı. Askerliğinin son gününde bir kaçakçıyı vurarak öldürüp, vicdan azabına dayanamayarak memleketi İstanbul’dan kaçakçının memleketi Denizli’ye bir askerin öyküsünün anlatıldığı film, Denizli’nin tarihi belgesi niteliğinde..

TARİHE YOLCULUK
Trenle Denizli’ye gelen asker Ali (Kadir İnanır) uzunca bir süre, kaçakçının Denizli’de yaşayan babası, eşi ve çocuğunu arıyor. Bu sırada Denizli’nin sokakları bol bol boy gösteriyor. 1974’ün Denizli’sinin gösterildiği filmde, Namık Kemal İlköğretim Okulu da sıkça yer alıyor. Selma Güneri’nin rol gereği hademe olarak çalıştığı okulun önünden geçen Dumlupınar Deresi de net şekilde görünüyor. Üzeri kapatılmasının ardından Dumlupınar deresi, ismini o caddeye vermiş ve Namık Kemal İlköğretim Okulu’ndan Karamana giden caddenin ismi Dumlupınar Caddesi olmuştu.

DENİZLİ’Yİ TANIMAK İMKANSIZ
Şimdiki Çıtır Ekmek Fabrikasının olduğu bölümlerin neredeyse ormanlık alanda yer alması dikkat çekerken, kent ortasında gezen develer de dikkat çekiyor. Denizli’nin o yıllarda çekilmiş en net görüntülerinin yer aldığı filmde, Gazi Bulvarı üzerindeki çok katlı tek binanın ise Merkez Bankası olması da gözlerden kaçmıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı