REKLAMI GEÇ

Avdan Termik santralinin yapımı durduruldu

Avdan Termik santralinin yapımı durduruldu

Tavas’ın Avdan mahallesinde yapılması gündeme gelen ve büyük tepkiler çeken termik santralin süreci durduruldu.

Ali İbileme / DENİZLİHABER / 30 Mayıs 2020 Cumartesi, 12:09

Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Milletvekilleri Şahin Tin, Nilgün Ök ve Ahmet Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile İl Başkanı Necip Filiz’in katıldığı basın toplantısında Denizli’ye derin bir nefes aldıran karar açıklandı.

Ak Parti Grup Başkanvekili Özkan santralin sürecinin durdurulduğunu açıkladı, “Tavas Avdan’a bir firma tarafından düşünülen termik santralle ilgili bazı açıklamalarda bulunmak gereği istedik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sayın Osman Zolan’ın da sıkı bir şekilde takip ettiği üzere, su havzalarının bulunduğu gelişim alanlarına yakın, yasal şartlarda yer alan zeytin alanlarına 3 kilometreden yakın olan, tarım sağlık ve ulaşım açısından yapılabilmesi mümkün değildi.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan, birileri daha sonradan fark ederken değil, ilk andan itibaren konunun takipçisidir. Biz de milletvekillerimizle beraber enerji, çevre ve tarım bakanlıkları ile sıkıntıyı gündeme getirdik. Salgın döneminde mekik diplomasisi ile termik santral projesi durdurulmuştur” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Denizli Büşükşehir Başkanı Osman Zolan da, Denizli Büşükşehir Belediyesi’ne ÇED raporu ile ilgili görüşleri sorulduğunda sadece kendi görev alanlarında değil,  kentteki diğer kurumların görüşlerini de kapsayacak şekilde genel bir bakışla 16 maddeden oluşan bir itirazlarının söz konusu olduğunu söyledi.

ZOLAN: “BU MÜCADELEYİ ÇOK ŞÜKÜR VERDİK”
Başkan Zolan, santrale karşı bu güne kadar detaylı inceleme ve çalışmalarla bir mücadele verdiklerini ifade ederek, “Biz bu işlerin usulu ve hukuki anlamda yetki ve görev çerçevemizde yaptık. Yapmış olduğumuz itirazlara karşılık ilgili firmadan cevaplar geldi. Biz cevapları da cevaplıyoruz. Bizim bu şehirde duruşumuz belli. Sağlık ve çevre noktasında yürüyüşümüz de bellidir. Bizimle ilgili farklı değerledirmelere gidilmesini de tabi ki takdirlerine bırakıyoruz ama Büyükşehir olarak bu işi en ince noktasına kadar,en detaylı şekilde şu ana kadar da Grup Başkanvekilimiz Cahit Özkan ve diğer milletvekillerimizle birlikte sonuç almaya yönelik çalışmalarımızı yaptık. Söz söylemek çok önemli değil esas olan gayret etmektir. Bu mücadeleyi çok şükür verdik” diye konuştu.

Yorumlar

ŞEVKET DOBUR   -  Bağlantı 31 Mayıs 2020, 11:34

KARACASULU HEMŞEHRİLERİMin KAMUOYU oluşturmasının bu iptalde daha fazla katkısı olsa gerek.Asıl önemlisi bu santrali kurma girişimine ONAY VERENLERİ kamuoyuna bildirmektir.KAMUOYU gelecek SEÇİMLERDE değerlendirsin.

ASIM   -  Bağlantı 31 Mayıs 2020, 03:58

Bunlar, ölüm saçan termik santrallerin baca takma zorunluluğu dolmasına rağmen ek süre verilmesini mecliste oylayıp sonra da kendi liderleri veto edince alkışlayanlar değil mi? Çok da şey yapmamak lazım.

Özge   -  Bağlantı 30 Mayıs 2020, 23:23

Peki başka sözlerinize ne oldu? Paçavra gibi atılan hayvan cesetleri videosu için gereken yapılıyor denildi hala ses yok?

Peki inşaat iznini kim verdi ki açıklama yapma gereği duydunuz.   -  Bağlantı 30 Mayıs 2020, 20:53

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

mehmet   -  Bağlantı 30 Mayıs 2020, 18:30

Santralin yapım kararı alınırken neredeydiniz beyler? İşiniz gücünüz şov. Son şovlarınız olur inşallah.

HAKAN VURAL   -  Bağlantı 30 Mayıs 2020, 17:13

Basın açıklamasının Avdan da kurulmaya çalışılan KÖMÜRLÜ Termik Santral sürecini bitirmediği nettir. İlgililerin bu sürecin komple ret edilmesini sağlaması gerekiyor.
Durdurulması açıklaması bölgede bulunan halkın tepkisini azaltmak için bir manevrad

Anıl   -  Bağlantı 30 Mayıs 2020, 13:34

Vaaayyy, lutfetmiş hazretleri. Sanki izin veren irade bendeydi de. Birde matahmış gibi gösteriyorlar. Güler misiiin, ağlarmısın?

Eren 20   -  Bağlantı 30 Mayıs 2020, 12:43

Zaten saçma sapan bir proje idi. İsabetli olmuş. Eğer proje gerçekleşseydi siyasi bedeli mutlaka olurdu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı