REKLAMI GEÇ

Avukatlar, meslektaşlarının öldürülmesine tepki olarak iş bıraktı

Avukatlar, meslektaşlarının öldürülmesine tepki olarak iş bıraktı

İstanbul Barosu avukatlarından Servet Bakırtaş’ın bürosunda silahlı saldırı sonucu öldürülmesine meslektaşlarının tepkileri büyüyor. Denizli Barosu avukatları bugün sabah saatlerinden itibaren acil davalara katılmadı, tepkilerini basın açıklamasıyla ortaya koydu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Temmuz 2022 Perşembe, 16:07

İstanbul Barosu avukatlarından Servet Bakırtaş’ın, bürosunda uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi meslektaşlarını ayağa kaldırdı. Davalara katılmama kararının ardından ülkenin dört bir yanında avukatlar duruşmalara girmedi. Yalnızca acil davalar giren avukatlar tepkilerini ortaya koydu.

Denizli Barosu önünde de tepki açıklaması yapıldı. Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, meslektaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Basın açıklaması planlandığında içeriğin mesleğin ve meslektaşlarının sorunları olduğunu dile getiren Demirdöğer, “Ancak dün İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Avukat Servet Bakırtaş’ın yaralama suçu nedeniyle mahkum olup, cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürmesi, mesleğimize uygulanan ekonomik şiddetin önüne geçmiştir. Bu hazin olay, yıllardır her fırsatta dile getirdiğimiz, avukatın baktığı davayla özdeşletirilmesinin sakatlığını bir kez daha göstermiştir. Toplumdaki bu sorunlu bakışın altında yatan nedenler bellidir. Avukatlara ve savunma mesleğine yönelik saldırılar, avukatsız yargılama emelleri, bilinçli ya da bilinçsizce yapılan hedef göstermeler, medya araçlarındaki yanlış haberler, biz avukatları can güvenliği tehdidi altındaki meslekler sıralamasında ilk sıraya yerleştirmiştir” dedi.

Avukatların, temel hak ve özgürlüklerin en yılmaz savunucuları olduğunu, avukatların özgürlükleri en temel hak olarak gördüklerini dile getiren Demirdöğer, “Ancak yaşam hakkı, özgürlüğün ve hak aramanın önündedir. Tek bir avukatın ölümü dahi kabul edilemezken, sistemsel saldırı ve seri cinayet halini alan bu vahim olaylardan toplumsal ders çıkarılmasını beklemek gecikmektir. Tüm kurum ve baroların ivedilikle etkili eyleme geçmesi gerekmektedir. Biz avukatlar mesleğimizi adaletin tecellisi için yapıyoruz. Bu nedenledir ki savunma olmazsa, yargılama olmaz diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, bir özel müdafi olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak. Bizler, avukatların da bulunduğu toplumun tüm kesimlerinin bu mesleğe saygı duymasını istiyoruz. Bunun için elimizden gelen her türlü hukuki mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğimize dair sizin huzurunuzda söz veriyoruz. Yine maalesef ki dün Konya’daki doktorumuz Ekrem Karakaya da mesleğini icra ettiği sırada katledilmiştir. Tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz. Ancak bu konu ile ilgili yapılan eleştiri ve tepkilerin meslektaşlarımızın katledilmemesinde gösterilmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hekim olmayınca sağlık, sağlık olmayınca varlık kalmayacak. Avukat kalmayınca savunma, savunma kalmayınca hukuk, hukuk kalmayınca huzur kalmayacak. Bir avukatın görevi başında katledilmesinin tüm toplum tarafından sessiz kalınmasını, biz Denizli Barosu olarak kabul edemiyoruz. Amacımız kamu görevini engellemek değildir. Ancak gerek ekonomik gerekse fiziksel şiddete maruz kalan avukatlık mesleğinin sorunlarının tüm toplum tarafından benimsenmesi gerekmektedir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı