REKLAMI GEÇ

Aydın-Denizli otoyolunun 80 kilometrelik ilk etabı Cuma günü açılıyor

Aydın-Denizli otoyolunun 80 kilometrelik ilk etabı Cuma günü açılıyor

Aydın-Denizli arasında bitimi merakla beklenen otoyolun ilk etabı 3 Kasım Cuma günü saat 08.00’den itibaren hizmete açılıyor. Karayolları’nın duyurusuna göre, ilk etapta Kuyucak-Denizli arasındaki 80 kilometrelik bölüm hizmete girecek. İkinci etap açılıncaya kadar Nazilli’den devlet yoluna bağlanacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Kasım 2023 Çarşamba, 11:16

Denizli ve Aydın’da yaşayanların yıllardır beklediği otoyol nihayet hizmete giriyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan yan yollar hariç 140 kilometre uzunluğundaki otoyolun 80 kilometrelik ilk etabı bu Cuma günü hizmete girecek. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazete’de yayımladığı duyuru ile otoyolun açılış tarihi duyuruldu ve yol çevresindeki güvenlik önlemlerine dikkat çekildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın onayını alan duyuruya göre, otoyolun 60-140’ncı kilometreleri arasında kalan Kuyucak (Aydın) –Kocabaş (Denizli) arasındaki kısım 3 Kasım saat 08.00 itibariyle ulaşıma açılacak. Kuyucak bağlantısından sonra yol, Nazilli üzerinden tekrar devlet yoluna bağlanacak ve isteyen Aydın’dan tekrar otoyol kullanarak devam edebilecek.

OTOYOLDAN GEÇİŞ KAÇ PARA OLACAK?

Denizli kent merkezinden otoyola en yakın giriş gişesi Pamukkale ve Kumkısık kavşaklarından olacak. Otoyol ihaleye ilk çıktığında geçiş ücretinin kilometre başına 0,05 Cent/Euro olduğu duyurulmuştu. Bu fiyatta bir değişiklik olmazsa açılışı yapılan 80 kilometrelik yolun tamamını kullanan bir sürücü 4 Euro (Yaklaşık 115 TL) ödeyecek.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün uyarıları

Otoyol çevresinde, devlet karayollarından farklı kurallar işliyor. Özellikle otoyol çevresindeki güvenlik önlemleri daha fazla artırılıyor. Karayolları’nın uyarıları ise şu şekilde:

– Otoyolun bu kesimi 03.11.2023 tarihinde saat: 08:00’den itibaren trafiğe açılacaktır.

– Belirli yerler (Köprülü Kavşaklar, Ücret Toplama İstasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

OTOYOLA GİRMESİ YASAK OLANLAR

–  Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.

OTOYOLDAKİ HIZ LİMİTLERİ

– Bu kesimde mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız geometrik standartların müsaade ettiği limitlerdir. (Max. hız 140 km./saat)

– Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilir.

– Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ve Görevli Şirketten izin almaları gerekmektedir.

– Aydın-Denizli Otoyolu Projesi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri İşi’nde; Km:60+000-140+000 arasının, bakımı ve işletilmesi sözleşmesi gereği üstlenici Görevli Şirket tarafından yürütülecektir.

Yorumlar

Tahsin Dalkılıç   -  Bağlantı 2 Kasım 2023, 22:34

Emekli maaşımdan kalan parayı da bozdurup bozdurup oto yola vereceğim.

delidumrul   -  Bağlantı 2 Kasım 2023, 17:59

otoyol tamamlandığında günümüz kuru ile 215 lira civarında bir geçiş ücreti alınması demektir.
bence yüksek bi rakam benim aracım kuşadasından denizliye normal yoldan 300 lira yakıyor zaten …
siyasiler kendileri için yaptırmış bu yolu

Arif   -  Bağlantı 2 Kasım 2023, 17:00

115tl hem de yoolun yarısı için çol yüksek. Kaldı ki zaten yolun sıkıntılı kısmı kuyucak-Aydın arası. Denizli Aydın 25 TL den fazla olmamalı.

Mustafa kasapoglu   -  Bağlantı 1 Kasım 2023, 23:28

Hayırlı olsun 50 lira olsa aydına kadar çok güzel olur

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı