Bombalama iddiasıyla yargılanıp beraat eden Denizlili Avukat, balkondan düşüp öldü - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bombalama iddiasıyla yargılanıp beraat eden Denizlili Avukat, balkondan düşüp öldü

Bombalama iddiasıyla yargılanıp beraat eden Denizlili Avukat, balkondan düşüp öldü

Danıştay davasında yargılanan ve Alparslan Aslan’a yardım ettiği suçlamasından beraat eden Süleyman Esen, Üsküdar’da 6. kattaki evinin balkonundan aşağı düşerek yaşamını yitirdi.

Hüseyin Özgenç / DENİZLİHABER / 18 Aralık 2020 Cuma, 13:22

Süleyman Esen (43), İstanbul Üsküdar’da ailesiyle birlikte yaşıyordu. OdaTV’nin haberine göre; önceki gün saat 14.30 sıralarında, 6. kattaki evlerinin balkonundan aşağı düştü. Yakınlarının ihbarı üzerine olay yerine gelen ekipler Esen’in hayatını kaybettiğini belirledi. Esen’in cesedi ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Yakınları ise polise, Danıştay davası sırasında avukatlık mesleğinden atılan Esen’in psikolojik sorunları olduğunu ve sigara içmek için çıktığı balkondan dengesini kaybederek düşmüş olabileceğini belirtti.

OLAY SONRASI YAŞANANLAR GÜVENLİK KAMERASINDA
Olay sonrası yaşananlar ise güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, binada oturan ve çevrede bulunan vatandaşların yere düşen Esen’in yanına koştuğu, baba Macit Esen’in de aşağıya indiği ve sağlık ekiplerinin olay yerine gelerek Esen’i sedye ile ambulansa taşıdığı görülüyor.

ESEN’İN İSMİ BOMBALAMA İDDİASINA KARIŞTI, YARGILANDI
17 Mayıs 2006’da Danıştay 2. Dairesi’nin 5 kişilik heyeti toplantı halindeyken içeri giren Alparslan Arslan, üyelere ateş açmış ve başkan Mustafa Birden’i öldürmüştü. Esen bu davadan beraat etmişti. Alparslan Arslan yargılandığı bir diğer dava olan Cumhuriyet gazetesine bomba atılmasıyla ilgili “Bombaları Süleyman Esen’den aldım” demişti.

ESEN’İN ÖNEMİ
Oda TV, haberin detay bölümünde Esen’in önemini de şöyle aktardı:
Şeyh Salih Kurter, Danıştay cinayetini işleyen Alparslan Arslan’ın üzerindeki etkili bir hoca. Süleyman Esen ise onun sağ kolu. Arslan Kurter’in yanına sıkça gidip geliyordu.
Şeyh Salih Kurter, Cumhuriyet gazetesini kafir ilan ettikten sonra Arslan gazeteyi bombaladı.

Alparslan Arslan duruşmalarda ve ifadelerinde lideri olarak hep Süleyman Esen’i söyledi.
Arslan silahı aldığı Aykut Metin Şükre’yi Esen aracılığıyla tanımıştı.
Meselenin bir başka ayrıntısı daha var. Danıştay cinayetinde Ankara’daki yerel mahkemede karar verilmişken, Süleyman Esen’in avukatı Mehmet Ener Osman Yıldırım ile görüştü. Yıldırım bu görüşmenin ardından Ergenekon üyeliğini “hatırlayarak” davayı Ergenekon’a bağlayan açıklamalar yaptı.
Meselenin ilginç yanı bu süreçte Ener’in sık sık daha sonra AKP milletvekili olacak Şamil Tayyar ile görüşmesiydi. Tayyar’la görüşme sonrası Osman Yıldırım ile yapılan görüşmeler dikkat çekiyordu.
Danıştay saldırısı öncesinde Esen, Arslan ve Osman Yıldırım arasında sık sık yapılan telefon görüşmeleri de dikkat çekiyordu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı