REKLAMI GEÇ

Büro emekçilerinden ‘vergide ve gelirde adalet’ eylemi

Büro emekçilerinden ‘vergide ve gelirde adalet’ eylemi

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası üyeleri, gelir dağılımındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması ve vergide adaletin sağlanması amacıyla eylem yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Kasım 2023 Çarşamba, 15:08

Denizli Vergi Dairesi önünde toplanan bir grup sendika üyesi ‘Halk için bütçe’ çağrısında bulundu. Grup adına konuşan BES Denizli Şubesi Başkanı Yusuf Yurdakul; “Emeği ile geçinen kesimler olarak, halk olarak her geçen gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Daha fazla güvencesiz hale getiriliyoruz. Ülkeyi yönetenler ise yıllardır anlattıkları masallara yenilerini eklemeye devam ediyor.  Yıllarca ‘2023’te kişi başına milli gelir 25 bin dolar olacak, işsizlik yüzde 5’e, enflasyon tek basamaklı rakamlara inecek. Türkiye dünyada ilk 10 ekonomi arasına girecek’ masalını pazarladılar” diye konuştu.

‘TABLO ORTADA’
“Tablo ortada” diyen Yurdakul şu ifadeleri kullandı: “Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı TÜİK enflasyonunu katlıyor. Öyle ki bir bardak çay 10 lira, bir simit 10 lira. Dört kişilik bir aile üç öğün kişi başına bir çay bir simit tüketse bile aylık 7 bin 200 lira ediyor. Açlık sınırı 16 bin liraya, yoksulluk sınırı 49 bin liraya dayandı. 85 milyonluk nüfusun 51 milyonu açlık sınırı, 32 milyonu ise yoksulluk sınırı altında bir yaşam savaşı veriyor. Çünkü ülkede emeklilerin yarısı en düşük aylık olan 7 bin 500 liraya, çalışanların yarısı ise 11 bin 402 liralık asgari ücrete mahkûm edilmiş durumda”

Yurdakul ayrıca bütçeden aslan payının istisna, muafiyet, teşvik olarak sermayeye, patronlara gideceğini öne sürerek; “Ülkenin ekonomisini göz gören çökertenlerin yarattığı borçların faizine gidecek.  Savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya gidecek. Bütçeden milyonları yakından ilgilendiren sorunlara ayrılan pay ise tirajı komik seviyelerde kalacak” diye konuştu. Haber Kaynağı: https://denizliyeniolay.com/guncel/75217-emekci-eylem-yapti

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı