REKLAMI GEÇ

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 85’nci yılında anıyoruz

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 85’nci yılında anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de hayata veda etti. Bağımsızlık mücadelesine adadığı ömrü cephelerde, sayısız zaferle geçti. O zaferler, bugünkü bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attı. Aramızdan ayrılışının 85’nci yılında onu; dinmeyen bir özlem, bitmeyen bir minnet ve eşsiz dünya görüşünü daha iyi idrak ederek anıyoruz.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Kasım 2023 Cuma, 07:30

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma törenleri Denizli Valiliği önünde saat 09.05’te yapılacak. Ardından gün boyu etkinlikler sürecek. Denizli protokolü üyeleri de anma gününe özel mesajlar yayımladılar. Elimize ulaşanlardan bazıları şöyle:

ÖMER FARUK COŞKUN
DENİZLİ VALİSİ
“Cumhuriyetimizin kurucusu, İstiklal Mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümünde rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Askeri yetenekleri ve devlet adamı vasıfları ile çağının en önemli ve eşsiz şahsiyetlerinden olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe ve insanlığa örnek olmuş bir liderdir. Geleceğe her zaman büyük umutlar besleyerek emin ve kararlı adımlarla ilerleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, mücadeleci ruhuyla medeniyetimize ve milletimize yol göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum, elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır. ” sözünden ilhamla, Cumhuriyetimizi azim ve kararlılıkla sonsuza dek yaşatacağız. Cumhuriyetimiz, gelecek nesillerin ellerinde yüzyıllar boyunca yükselmeye devam edecek; nice asırlara daha güçlü ve başarılı bir şekilde ulaşacaktır. Kahraman bir milletin evlatları olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği gibi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için hep birlikte daha çok çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.”

SELANİK’TEN ANKARAYA Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te başlayan öyküsü Ankara’da cumhuriyete uzandı. Ölümünün üzerinden geçen 85 yıla rağmen dünyada ve ülkemizde hala bir değer, hala eşsiz bir liderdir. Bugün hem coğrafyamızda hem de ülkemizde yaşadıklarımız gösteriyor ki onun fikirleri doğruluğunu asla kaybetmeyen, zamandan bağımsız, yanılmayan, yol gösterici, günceli açıklamaya aracı ve ölümsüzdür. Modern Türkiye şekillenirken eşitlik, özgürlük ve çağdaşlık ekseninde geliştirdiği kurucu felsefenin düşünsel temelleri bugün hala tartışılmaz. Cumhuriyet’e çizdiği “mega çerçeve” onun liderliğini pekiştirirken aynı zamanda onu avant-garde yapar.

 GÜLİZAR BİÇER KARACA (TBMM BAŞKANVEKİLİ)

REHBER ATATÜRK Askeri dehasıyla verdiği İstiklal Harbi, siyasi dehasıyla kurduğu cumhuriyetle Atatürk; İslam coğrafyası dahil, sömürge haline gelmiş halkların rehberi olmayı başarmış; birçok liderin rol modeli haline gelmiştir.O’nun dünya görüşünde erken dönemlerinden itibaren “terakki”, ” teceddüt”, “Batı” gibi kavramlar hep önemliydi, hep birbiriyle iç içeydi. Cepheden cepheye geçen ömür, 1908’den 1923’e ve sonrasında süren devrimleri görmek, örgütlemek onun varlığının en önemli parçasıydı. O, kaçmayı değil, cumhuriyeti kurmayı; işgalleri sonlandırıp, özgür olmayı seçti. Bugün 100 yaşını kutladığımız cumhuriyet bir kez daha O’nun tarihin doğru yönünde olduğunun göstergesidir, ispatıdır.

YOL GÖSTERİCİNİN İZİNDE AYDINLANMA Atatürk dünden bugüne; bize yine bir yol sunuyor, daha derinden ve tarihten sesleniyor. Bilime, üretime, birliğe, devrimlere, dayanışmaya, aydınlığa karşı; yüz yılın sonunda karanlığı seçmek, ışığı reddetmek bir tercihtir. Ama onu ileriye taşımak da başka bir tercihtir. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ü yeniden bir yol gösterici olarak görmek önemli bir görevdir.

KAHRAMANLAR ÖLÜR FİKİRLER YAŞAR Evet; insanlar, kahramanlar ölür; ama yaptıkları, hissettirdikleri, yaşattıkları ve en çok da bir kılavuz niteliği taşıyan fikirleri ölmez. Atatürk; bizde yarattığı etki, yaşattığı duygu ve miras bıraktığı kararlılıkla, en çok da fikirleri ile sonsuza kadar yaşayacak. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümünde hiç bitmeyecek hasret ve minnetle anıyor, manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum.

OSMAN ZOLAN
DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 85. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde dünyaya örnek destansı bir zafer kazandığını belirten Başkan Zolan, “Yaşamı boyunca Türk milletinin yüksek menfaatleri doğrultusunda bir duruş sergileyen Ata’mızı özlüyor ve O’nun ilkeleri doğrultusunda gayret etmeye devam ediyoruz. İlkeleri ve mücadeleci kimliğiyle aziz Türk milletine yön veren İstiklal Mücadelesi’nin Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk milletinin büyük önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün açtığı yolda aynı inanç ve heyecanla yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk’e ev, bark olan her yer; sağlığın, temizliğin, modern kültürün örneği olacaktır” sözünü Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak şiar edindiklerini kaydeden Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için gece gündüz demeden gayret ediyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için, bu bayrak için, Cumhuriyet için, canını kanını bu toprağa veren şehitlerimiz ve gazilerimize ne kadar minnet ve şükran duysak azdır. Bize düşen onların emanetine sahip çıkmak, geleceğe sapasağlam teslim etmektir. Bu duygularla cennet vatanımızın uğruna canını, kanını feda etmiş tüm şehit ve gazilerimizi yad ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, özlem ve minnetle anıyorum. Mekanı cennet olsun.”

ŞAHİN TİN
AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümünde saygıyla yâd ediyoruz. Geçmişten bugüne medeniyet hikâyemize, kutlu yolculuğumuza, ülkemize ve milletimize verdiği hizmetlerle adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanlarımız yüreğimizde her daim yaşayacaktır. Milletimizden aldığı güçle büyük başarılara imza atarak dünya tarihinde saygın bir yer edinen Gazi Mustafa Kemal, yokluk, zorluk ve tüm imkânsızlıklara rağmen vatan mücadelesinde azmini ve inancını hiç kaybetmemiş, Kurtuluş Savaşı’nı zafere ulaştırmıştır. Binlerce yıllık tarihi sürekliliğimiz içinde kurulan son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Onun kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun bıraktığı mirasa hep birlikte sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

AVNİ ÖRKİ
PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI
Öyle bir liderden bahsediyoruz ki, tüm dünyanın imrenerek baktığı, saygıyla andığı, ideallerini gerçekleştirmede kararlığı ile örnek alınan, milli mücadele ruhunu tüm millete aşılama gücüne sahip, düşmanlarını dize getirmiş, bir milleti yok olmaktan kurtarmış, vatan aşkıyla yanan yüreklere ilelebet payidar kalacak bağımsızlık yolu açmış. O lider, Mustafa Kemal Atatürk. 100 yıllık bir Cumhuriyet destanının kahramanı. Türk Milleti’nin yol göstericisi. Bizlere tam bağımsız, çağdaş bir devlet kurarak Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden adam. Bizleri bugünkü aydınlık günlere taşıyan Atamızı saygıyla anarken, Türk Milleti olarak, her 10 Kasım’ları yas günü değil, Ata’mızı anma ve O’nu anlamak adına bir gün kabul ettik. 10 Kasım’lar Cumhuriyet’in ışığında, Ulu Önder’imizin izinde, O’nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığını gösterme günü olduğunun bilincindeyiz. Türk Milleti, 100 yıllık bir destanın evlatları olarak Cumhuriyet’ine ve vatanına, bayrağına ilelebet sahip çıkacaktır. Türk Milleti, Ata’sını asla unutmayacak, yolundan ayrılmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Milleti’nin tarihin altın sayfalarına altın harflerle yazılmış destanının başkomutanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 85. ölüm yıl dönümünde minnet, rahmet ve şükranla anıyorum.

HÜSEYİN İNAMLIK
TAVAS BELEDİYE BAŞKANI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır.
Kurtuluş savaşımızın önderi, eşsiz kahraman Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, istiklal ve istikbaline canı pahasına sahip çıkarak, bağımsızlık mücadelemizi Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti ve Atamızın vatan sevgisi, ileri görüşlülüğü ve azmi gelecek nesillerimize miras bıraktığı en kıymetli emanetlerden biridir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin gönlünde daima yaşayacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ve istiklal mücadelemizin kahraman şehit ve gazileri hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza etmek, millet olarak Atatürk’e, O’nun fikirlerine ve eserlerine daima sahip çıkmak hepimizin vazifesidir. Türkiye’nin İstiklal ve İstikbaline ışık tutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri bizlerde her zaman yaşayacak, bizlere emanet olarak bıraktığı milli değerlerimiz nesilden nesile aktarılacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

AHMET KUTLUHAN (PAÜ REKTÖRÜ)

Yüce Türk milleti, dünya tarihine yön verebilen liderler yetiştirmeyi yüzyıllardır başarabilen bir ulustur. Bu büyük şahsiyetlerden Mustafa Kemal, Anadolu’da milli birlik ve beraberliği sağlayarak, cephede kahramanca mücadele eden büyük bir komutan olup, Türk milletinin, ilimden sanata her alanda, istikbale doğru kararlı adımlar attığını tüm dünyaya gösterebilen ulvi bir liderdir.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü. Onun tarihe iz bırakan bir lider olmasının altında yatan en önemli özellikleri, ileri görüşlülüğü, düşüncelerindeki evrensellik boyutu, idealistliği, hakikati arama gücü ve en önemlisi vatanına ve milletine duyduğu sonsuz güven ve inançtır.

En büyük eserim dediği “Cumhuriyet”i bizlere armağan eden Atatürk’ün önemi, Türkiye Yüzyılına adım attığımız bu günlerde, antiemperyalist duruşuyla bir kez daha karşımıza çıkmıştır. Çünkü O, yerli ve milli değerleri daima önceleyen ve dışa bağımlılıktansa tam bağımsızlığı ülküsü haline getiren bir liderdi. Çünkü Mustafa Kemal, Anadolu ile tüm zorluklara göğüs germiş, askeri dehası ve üstün liderlik vasfı ile bir milletin yeniden şahlanışını, “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir” ferasetine kavuşturmuştur. Bizlere düşen de bu minvalde sürekliliği yakalamaktır.

10 Kasım’lar ne bir vedadır ne de firkat… Çünkü Atatürk’ün gelecek nesillere emaneti olan Cumhuriyeti ve onun barındırdığı tüm değerleri yaşatmak, gelişimin meşaleleri olan üniversitelerimizin vazgeçilmez sorumluluklarındandır.

Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağına söz veren bizler, eğitim, üretim ve bilime rehber olma noktasında yarınlara ulaşmak için durmaksızın çalışacağız.

Bu inançla, vefatının 85’inci yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bir kez daha şükran, minnet ve saygı ile anıyorum.

Ruhu şâd olsun!

YÜCEL GÜNGÖR
AK PARTİ İL BAŞKANI

“ Her 10 Kasım’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalini anarken, Türk milleti olarak en büyük vazifemiz vatanımızın birlik ve beraberlik içinde gelişmesi, daha da büyümesi ve ilelebet payidar kalmasını sağlamaktır.

Bu toprakların vatan olması için mücadele eden, gözlerini kırpmadan canlarını veren tüm aziz şehitlere, gazilere ve kahramanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Türk milleti olarak en büyük vazifemiz, Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözlerinde belirttiği gibi ülkemizin, vatanımızın birlik ve beraberlik içinde gelişmesi, daha da büyümesi ve ilelebet payidar kalmasını sağlamaktır.

Devletimize, Vatanımıza, Bayrağımıza, Ezanımıza Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz” Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında, ay yıldızlı Türk Bayrağı ile dalgalanan bu cennet vatanda ecdadın mirasına layık olmak için gayretlerinin sürdüğünü belirten Başkan Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tarihe iz bırakan bir lider ve komutan yapan en büyük özelliği milletine duyduğu sonsuz güven ve inançtır. Atatürk’ün ‘Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar’ ifadelerinde yer aldığı gibi, bizler de birlik, beraberlik içerisinde daha çok çalışacağız.

Bu cennet vatanımıza ne olursa olsun sahip çıkacağımızı her fırsatta gösterdiğimiz gibi Osmanlı’nın, Selçuklu’nun ve Cumhuriyetin torunları ve evlatları olarak değerlerimize, devletimize, vatanımıza, bayrağımıza ve ezanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete irtihalinin 85’inci seneyi devriyesinde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, şükranla anıyorum.”

MEHMET ALİ YILMAZ
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ İL BAŞKANI
100’üncü yaşını gurur ve mutlulukla kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 85’inci yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, umutları tükenmiş bir milleti Milli Mücadele ateşiyle ayağa kaldırıp Anadolu’nun vatan olmasını sağlayarak bugün 100 yaşına giren Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Kurtuluş Savaşı, ülkenin geleceğinin değiştiği, Türk milletinin dünyaya meydan okuduğu, kahramanlık destanlarının yazıldığı savaş olarak tarihe geçti. Coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda söylediği gibi ‘Büyük bayramdır, kutlu olsun’ Türkiye Cumhuriyeti hepimizin kişisel tarihi açısından bakıldığında, bir büyük başarı öyküsüdür. O günden bugüne ulaşabildiğimiz için gururlanmalı, kendimize güvenmeliyiz. Atatürk’ün vizyonu, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bizlerin en büyük ve önemli ilham kaynağımızdır. Çünkü Atatürk’ün dediği gibi ‘Cumhuriyet, fikirlerde ve ruhlarda oluşturduğu güvenlik itibariyle büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur’ Bu yeni hayatta var olabilmek, kalkınabilmek, müreffeh ve çağdaş uygarlık seviyesinde bir ülke haline gelebilmek için Atatürk’ün vizyonu ile yorulmadan çalışmak gerekmektedir. Bugün yaptığımız ve daima yapmamız gerekenler de tam olarak budur. Geleceğe güvenle bakabilmemiz ve geleceğe sağlam adımlarla yürüyebilmemiz için tek yol, Atatürk’ün yoludur. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun tüm silah arkadaşlarını ve Cumhuriyetimizin kurucu kadrosunu, kurtuluş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna emeği geçmiş, ülkemizin bugünlere gelebilmesi için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla yad ediyorum.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı