Çaresiz kalan çiftçi, fabrika atıklarını sulama kanallarına boşaltıp ürün suluyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çaresiz kalan çiftçi, fabrika atıklarını sulama kanallarına boşaltıp ürün suluyor

Çaresiz kalan çiftçi, fabrika atıklarını sulama kanallarına boşaltıp ürün suluyor

Aşağışamlı’daki üreticiler, sulama suyu alamayınca ürünü kurumasın diye Büyük Menderes nehrine set çekti, fabrika atığı suyu ürün sulamak için kullandı. Kirli su tarlada ürünü, sulama kanalındaki balıkları öldürdü. Öte yandan sulama parasını ödemeyen çiftçinin devlet desteklerine haciz geldi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Haziran 2021 Pazar, 11:58

Aşağışamlı’daki üreticiler de susuz kaldı. Adıgüzel Barajı’ndan gelen suyu kullanan üreticiler su verilmemesi nedeniyle ürünlerini kurtarmak için Menderes Nehri’ne yöneldi. Ankara yolu üzerindeki tesislerin arıtılmayan atıkları ve Çürüksü’ya bırakılan diğer fabrika atıkları ile beslenen Menderes Nehri bölgedeki tüm tarım topraklarını çoraklaştırdı. Susuz kalan üreticiler nehir üzerine büyük bir set çekti. Oluşan göletlerdeki suyu doğrudan tarlalarına ya da sulama kanallarına yönlendirdi.

SUCUL YAŞAM SONA ERDİ
Bölgede onlarca kilometre uzunluğunda olan ve içindeki temiz su ile sucul yaşma ev sahipliği yapan sulama kanalları Büyük Menderes’in suları ile kirlenince balıklar öldü. Bu su ile sulanan tarlalarda yoncalar tamamen kururken yemlik mısır ve pamukta verim düştü. Üreticiler kirli suyun tarım topraklarını çoraklaştırdıklarını söyledi. Bölgede 30 bin dekar alan kirli su ile sulandı. Menederes nehrinde yeterince su olmaması nedeniyle kanallara suyu pompalarla çekmek zorunda kalan üretici mazot masrafından yakındı.

“30 BİN DEKAR ALAN BU SUYLA SULANIYOR”
Aşağışamlılı üretici Turgay Dedeoğlu; “Suyu salmıyorlar. Biz de mecburen Menderes’ten kullanmak zorunda kaldık. Balıklar öldü. Tarlalar zehirlendi. Yonca olduğu gibi kuruyor. Toprak çoraklaşıyor. Bu sudan 30 bin dekar alan sulanıyor. Herkesin durumu aynı. Şu suyun dikarına 90 lira ödüyoruz. Ayrıca traktörün yaktığı mazot masrafımız var. Çaresiz kaldık.

Ürünlerimizi kurtarmak için bu suyu kullandık” diye konuştu.

“DESTEK ÖDEMELERİMİ HACZETTİLER”
DSİ tarafından yönetilen sulama birliğinin ödemesi 18 gün geciktiği için kendisini haczettiğini söyleyen Dedeoğlu, “Gecikti diye devletin  çiftçiye verdiği mazot, gübre veya prim desteğini el koyuyorlar. Bir gün bile geçse bankadaki paraya el koyuyor. Özel bankalar bile şu salgın döneminde 90 gün 180 gün işlem yapmıyor. Kamu bankası hemen paraya el koyuyor. Geçen ayın sonunda ilk taksitin son günüydü. Ödeyemedik destek ödemelerimiz gitmiş” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİ ZEHİRLİ SUYU KULLANIYOR”
CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum iktidarın ülkeyi yönetemediğini ve artık sona geldiklerini belirterek; “Bugün itibariyle yoncalarımız zehirli su ile kuruyor, altın değerindeki topraklarımız çoraklaşıyor, görüldüğü üzere suda balıklar dahi yaşayamıyor. Bu sudan üretmek zorunda kaldığımız ürünleri körpecik çocuklarımız ve bizler yiyoruz. Her şeye rant olarak bakan iktidar doğamızı yok ediyor. Bırakın geleceğimizi bugünümüz yok ediliyor. Bütün bunlar Dünya harikası Pamukkale’mizin eteklerinde yaşanıyor” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı