CHP İl Başkanı’ndan İnfaz Yasası tepkisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP İl Başkanı’ndan İnfaz Yasası tepkisi

CHP İl Başkanı’ndan İnfaz Yasası tepkisi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İnfaz Yasası’na tepkiler sürüyor. CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Burun hakla, hukukla, adaletle hiçbir örtüşür yanı yoktur” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Nisan 2020 Çarşamba, 15:26

İnfaz Yasası’na ilişkin yazılı bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Düşünce suçlarıyla ilgili insanlar içerde yatarken iki satır yazı yazıp hükümeti eleştirenler, gazeteciler, akademisyenler, yazarlar, siyasetçiler özgürlüklerinden yoksun bırakılırken; hırsızları, irtikap suçunu işleyenleri, çete kuranları ve üyelerini yasa dışı kumar oynatanları, fuhuş yaptıranları ve kadına şiddet uygulayanları salıvermenin akla, vicdana hiçbir şekilde uygunluğu yoktur.

Bir insan sadece barış istedi diye, bir insan sadece akademisyen diye bir insan sadece iktidar karşıtı diye içeride tutulacak; fakat yukarda belirttiğimiz suçları işleyenler dışarıda olacak. Burun hakla, hukukla, adaletle hiçbir örtüşür yanı yoktur” dedi.

Türk Ceza Kanunu’nda “kadına şiddet suçu” olarak bir suç tanımı yapılmadığını belirten Çavuşoğlu, “Bu nedenle eşe karşı işlenen suçların, ‘kasten yaralama’ suçu sayıldığı durumlarda cezaların infazında indirim yapılacaktır ki, bu da aile içi şiddette karnesi bu denli kötü olan ülkemiz için çok korkutucudur” dedi.

Düşüncelerini ifade etmenin adam öldürmekten daha kötü bir suç olduğunu savunan bir infaz yasasıyla karşı karşıya olduklarını öne süren Çavuşoğlu, “Fikirlerini beyan edenler, kalemleri ile muktedirleri eleştirenler, gazeteciler, aydınlar, akademisyenler, siyasetçiler ve daha niceleri hala içerideyken ‘cezaevleri biraz dolu seyreltiverelim’ yaklaşımıyla böylesine vicdanlara ve hukuka aykırı adalet düzenini yerle bir eden bir yasayı kabul etmemiz mümkün değildir. Zaten bu yasanın uygulanmasının devam etmesi halinde birkaç yıl sonra cezaevlerinin nüfusunu yeniden çoğalacağı aşikardır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı