CHP’li Karaca’nın da yer aldığı heyet Avdan’da - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li Karaca’nın da yer aldığı heyet Avdan’da

CHP’li Karaca’nın da yer aldığı heyet Avdan’da

Tavas’ın Avdan Mahallesi’ne yapılmak istenen termik santrale karşı sivil toplum kuruluşları seslerini yükseltiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın da aralarında bulunduğu çevrecilerden oluşan heyet termik santral yapılmak istenen Avdan’a gitti, tehlikeye yerinde dikkat çekti. Karaca, bölgede tarım alanlarının yok edileceğini ve insanların amansız hastalıklara yakalanacağını belirtirken, avukat Ozan Orpak ise, santralin yapımının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Nisan 2020 Çarşamba, 10:39

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Büyük Menderes İnisiyatifi, Denizli Barosu, TMMOB’ye bağlı Odaların Denizli Şubeleri, Denizli Tabip Odası yöneticilerinden oluşan heyet termik santral kurulmak istenin Tavas’ın Avdan Mahallesi’ne giderek bölge halkı ile görüştü, incelemelerde bulundu.

“İŞLENEN KÖMÜRÜN KÜLÜNÜ BURAYA BIRAKACAKLAR”
Milletvekili Karaca, bölge halkının termik santrali istemediğine dikkat çekerek, tarımdan geçimini sağlayan bölgede termik santral faaliyete geçerse yılda 1 milyon ton kömür işleyeceğini ve 1 milyon 380 bin ton külü doğaya bırakacağını söyledi.

Verimli tarım arazilerinin üzerini kaplayacak tonlarca külün sadece insan sağlığı açısından olumsuzluk yaratmayacağını, tarım alanlarını da yok edeceğini bilirten Karaca, “Burada 10 yıl sonra ne tarım, ne orman, ne zeytincilik kalacak. 15 termik santralin bulunduğu illere bakıldığında çocuk onkoloji hastanelerinin kurulmaya başlandığı ortada. Çocuklarımız da amansız hastalıkların pençesine düşecek” dedi.

Karaca, ÇED raporundan öğrendiklerine göre termik santral ruhsat sahasının verimli tarım arazilerinden oluşan 640 bin dönümlük alanı kapladığının bilgisini verdi.

“HUKUK AYAKLAR ALTINA ALIRIYOR”
Denizli Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Ozan Orpak da, santralle hukukun ayaklar altına alınacağını ifade ederek, “Bölgede en az 10 yaşında olan birçok zeytin ağacı mevcut. Zeytin mevzuatı açıktır. Bir zeytin bahçesine 3 kilometreden daha yakın mesafede termik santrali kuramazsınız. Hukuk ayaklar altına alınıyor. Verimli tarım arazilerinde yaşayan insanlar benlerce yıldır burada yaşıyor, bu topraklardan besleniyor. Burada doğa katledilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

TMMOB adına konuşan Cüneyt Zeytinci ise Türkiye’deki enerji sorununa dikkat çekerek, “Enerji üretiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey çevresel etkiler olmalıdır. Termik santraller kamu yararı, bölge halkının menfaatleri, ekoloji ve sürdürülebilirlik açısından kesinlikle uygun yapılar değildir” dedi.

“KORONA SALGININI FIRSATA ÇEVİRDİLER”
Tüm dünyada koronavirüs nedeniyle sağlıkla ilgili seferberlik ilan edilirken, Türkiye’de bu durumun bir fırsata çevrildiğini dile getiren Denizli Büyük Menderes İnsiyatifi Dönem Sözcüsü Mustafa Çallıca, “Biliyoruz ekosisteme yapılan müdahale bütün canlılara yapılan müdahaledir. Doğanın bir hükmedeni değil, bir parçası olduğumuzu kabul edemedik. Ancak, son yıllarda bilim insanları Covid-19’un doğaya yapılan müdahalelerden kaynaklandığını ileri sürmekte. Gelecek 5 yılın en önemli konusunun ekosisteme yapılan müdahale olduğu bütün gelişmiş devletler tarafından dahil kabul edilmektedir. Ancak, ülkemizde bu duruma göz yumulmaktadır. Biz de havamıza, suyumuza, toprağımıza ve en önemli bütün canlı ve insanların sağlıklı yaşam haklarına karşı yapılacak bütün müdahalelerin karşısındayız. Bu coğrafyada yapılacak termik santral çalışmaların sonuna kadar takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

BÖLGE HALKI KARŞI ÇIKIYOR
Proje sahası ve çevresinde tarımsal faaliyetlerde bulunulduğunu söyleyen Avdan Mahallesi Muhtarı İlhan Kulaç da, “Burası zeytinlik alandır, burada termik santral kuramazsınız. Bu sene dahi dikilmesi için 15 bin fidan dağıttım. Bu arazilerde zeytinin yanı sıra buğday, arpa, nohut gibi her türlü tarımsal ürün yetiştiriliyor. Biz sağlıklı yaşam sağlıklı çevrede olur diyoruz ve termik santrale karşı çıkıyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı