Denizli-Aydın Otoyolu’nun temeli atıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli-Aydın Otoyolu’nun temeli atıldı

Denizli-Aydın Otoyolu’nun temeli atıldı

Denizli’nin öncelikli sorunlarından biri olan ve çeşitli nedenlerle ihalesi 10 kez ertelenen Denizli-Aydın Otoyolu’nun temeli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Bağlantı yolları ile birlikte 163 kilometre uzunluğundaki otoyol İzmir-Aydın doğrudan bağlantı yolunun ikinci etabını oluşturuyor. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan otoyolun 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Yol Denizli ile Aydın arasındaki ulaşımı 1 saat kısaltacak, ciddi tasarruf imkanı verecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Kasım 2020 Pazartesi, 13:02

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 3 yıldır yatırım programında yer almasına rağmen ihalesi iki kez tasarruf tedbirleri kapsamında, iki kez yüklenici firmanın sözleşme imzalamaması ve altı kez de pandemi nedeniyle ertelenen Denizli-Aydın Otoyolu’nun yapımı başlıyor. Ege’nin çekim merkezi İzmir’i Akdeniz’in turizm kenti Antalya ile buluşturması planlanan 4 aşamalı ulaşım projesinin ikinci etabı olan otoyol, Denizlililer tarafından 34 yıldır yapılmayı bekliyordu. Değiştirilen ihale şartnamesinden sonra 3 Temmuz’da son kez ihaleye çıkan projenin yapımına bugün Salihağa Kavşağı’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törenle başlandı.

İŞTE PROJE DETAYLARI
Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak projenin 140 kilometresi ana yol 23 kilometresi ise bağlantı yollarından oluşuyor. Proje bünyesinde 19 köprülü kavşak, 33 köprü, 19 viyadük ve 5 hizmet tesisi yer alacak. Yüklenici firma yolun inşaatını üç yıl içinde tamamlayacak, 17 yıl işletecek ve sorunsuz olarak devredecek. Ana proje; Denizli-Burdur Otoyolu ve Burdur-Antalya Otoyolu projeleri ile birlikte toplam 580 kilometreyi kapsıyor. Normal şartlarda İzmir-Antalya arasında devlet yolu ile olan 7 saatlik seyahati 440 kilometreye ve 3,5 saate düşürmek hedefliyor.

YİNE ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİ VERİLDİ
Aydın-Denizli Otoyolu’nu yapacak yüklenici firmaya iki ayrı kesimde günlük 67 bin araç geçiş garantisi verildiği belirtiliyor. Aydın-Kuyucak arasındaki 65 kilometrelik bölümde 35 bin araç, Kuyucak-Denizli arasındaki 85 kilometrelik bölümde ise günlük 32 bin araç geçiş garantisi verildiği öne sürülüyor. Yolun ücretlendirmesi ise kilometre başına 5 cent/Euro olarak belirlendi.

DENİZLİ-İZMİR BAĞLANTISI 34 YILDIR BEKLENİYOR
Denizli’de özellikle ihracatçı firmaları İzmir Limanı’na kesintisiz bağlantı ile ulaştıracak olan yol kentte 34 yıldır bekleniyordu. İzmir-Aydın-Denizli otoyolunun inşaatına ilk kez 1986 yılında başlandı. Fakat yaşanan ekonomik krizler yolun Denizli’ye kadar ulaşmasını engelledi. Aydın’da bıçak gibi kesilen yolun ulaşıma açılması 1999 yılını buldu. Çevre yollarının tamamlanması ise 2004 yılına kadar sürdü.

İŞADAMI NASIROĞLU: 5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK
Yüklenici firma Fernas İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Nasıroğlu 2002 yılında Denizli-Horsunlu yolunu da kendilerinin yaptığını belirterek, “Yurt içi ve dışında pek çok projeyi başarı ile tamamladık. Grup firmalarımız enerji, turizm, sanayi ve madencilikte ciddi yatırımlar yapıyor. Kurumsal marka olma yolunda adımlar atıyoruz. Şu anda çalışan sayımız 10 bin seviyesinde. Bu projede 5 bin kişiyi istihdam edeceğiz. 3 bin araçlık makine parkımız mevcut. Yöre insanı ve kaynaklarından daa azami ölçüde faydalanacağız. Proje boyunca üç şantiye kuracağız. İlkini bağlantı yolunun 20’nci kilometresinde Dalaman’a, ikincisini 60’ncı kilometrede Kuyucak Bağlantı Kavşağı’na ve üçüncüsünü de Denizli Salihağa Kavşağı’na yapacağız. Gece gündüz demeden çalışıp bize verilen süreden önce bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

GENEL MÜDÜR URALOĞLU DETAYLARI ANLATTI
Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu temel atma töreninde yaptığı konuşmada projeye ilişkin detayları aktardı. Ana yolun 2X3 şeritten oluşacağını bağlantı yollarının ise 2X2 şeritten oluşacağını söyleyen Uraloğlu, “Proje Aydın Çevre Otoyolu ayrıl kavşağından başlayarak Denizli Kumkısık Kavşağı’na bağlanacak. Yolun bir bölümü buradan kuzeye doğru açılacak ve Kocabaş’ta Denizli-Dinar yoluna bağlanacak. İnşası sırasında 80 milyon metreküp toprak işi, 5,8 milyon alt temel ve temel malzemesi işi, 3,5 milyon metreküp bitümlü sıcak karışım işi projenin ana iş kalemlerini oluşturacak. Yol İzmir Limanı’na Denizli ve Aydın üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin naklini sağlayacak. Ayrıca turizm merkezleri Efes, Didim, Pamukkale, Kuşadası’nı birbirine bağlayacak” dedi.

BAKAN ADİL KARAİSMAİLOĞLU: KAPIKULEDEN-AKDENİZ’E KESİNTİSİZ ULAŞIM
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise törede yaptığı konuşmada projenin Kapıkule’den Akdeniz’e uzanan ulaşım ağının son halkası olduğunu belirterek, “18 yılda ülkemizin ulaşımın şahlandırdık. Kara, hava, deniz ve demiryollarında reform niteliğindeki projeler ile ülkemizin her noktasını birbirine yaklaştırdık. Tünellerle dağları deldik, köprülerle nehirleri aştık. Marmara Bölgesi’nde dairesel karayolu ağını tamamladık. 1915 Çanakkale köprüsünü de yapacağız. Projelerin yıllarca sonunu getiremeyip, öz sermaye dışında sermaye bulamayan kısır zihinler ile hiçbir proje bitiremezsiniz. Biz alternatif kaynaklar oluşturarak gelişmiş dünyanın bir parçası olmaya ant içtik. Bu bakış açısı ile büyük işlere imza attık. 18 yıl içinde karayolları için 563,4 milyar lira harcadık. 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı bunu 27 bin 700 kilometreye çıkardık. Tüm şehirlerimizi bölünmüş yollarla birbirine bağladık. 311 kilometre olan köprü veviyadük uzunluğunu 680 kilometreye çıkardık. 2003 yılında bin 714 km olan otoyol ağımızı ise bin 611 km artırarak 3 bin 3254 kilometreye çıkardık. Aydın-Denizli Otoyolu projesi ile güzergahtaki seyahat 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek. Zamandan yıllık 472 milyon lira akaryakıttan ise 142 milyon lira tasarruf sağlanacak” diye konuştu.

Bakan Adil Karaismailoğlu daha sonra Aydın ve Denizli milletvekilleri ile birlikte temel atma törenini temsilen butona bastı. Daha sonra konfetiler ve havai fişekler atıldı.

ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİNDEN BAHSETMEDİLER
Düzenlenen törende sırasıyla Yüklenici Firma Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Nasıroğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, AK Parti  Aydın Milletvekili Metin Yavuz, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu birer konuşma yaptı.

Yorumlar

DENİZLİLİ   -  Bağlantı 17 Kasım 2020, 12:45

Arkadaşlar devlet bu yolları bedava yaptırıyor. Yol bittikten sonra geçiş garantisiyle taksit taksit ödüyor. Taksitler bitince yol devlete kalıyor. Faizsiz kredi kullanmak gibi…

Haso   -  Bağlantı 17 Kasım 2020, 00:52

Geçecek araç sayısını boşverin. Benim!, vazgeçtim sizin zamanınızın birim fiyatı nedir? Nasıl hesapladınız? Nasıl değer biçtiniz? Pes diyorum.

basicman   -  Bağlantı 16 Kasım 2020, 16:37

alın size denizli otoyol..der gibi km.başına 5 cent..hani derler ya boğazımda düğüm düğüm..

ahmet ay   -  Bağlantı 16 Kasım 2020, 16:19

ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİNİ SANA SÖYLER Mİ HİÇ. BİRDE EDİRNEDEN ANTALYAYA KADAR OTOYOL YAPTIRIYORUZ DİYORLAR AMA VATANDAŞ KAÇ PARADAN GEÇECEK VEYA GEÇMESE KAÇ PARA CEBİNDEN ÇIKACAK SÖYLEYEN YOK
BİZ YAPTIK OLDU BİTTİ SEN ÖDE SADECE

Ahmet Yalçın KAYA   -  Bağlantı 16 Kasım 2020, 16:17

Zaten 1 saatti. 1 saat nasıl kısalacak?

veysel yılmaz   -  Bağlantı 16 Kasım 2020, 13:55

Denizliden Aydına yaklaşık 1 saat 30 dakikada gidiyorduk.Bu sürenin 1 saat kısalacağı söyleniyor.Bir yanlışlık olmasın..

YOLCU   -  Bağlantı 16 Kasım 2020, 13:44

Çok güzel bir yatırım. Ücreti fazla Denzili Aydın arası 70 TL. Bu ücreti kim verir. Kamyonlar taşımacılar verir. Otomobilciler vermez belli kesim veririr. Saatte 70 tl kazanacak verir 70+70= 140 TL. Halkın kullanamayacağı bir yatırım

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı