REKLAMI GEÇ

Denizli Barosu dahil 57 barodan ortak açıklama: Sanattan korkmayın

Denizli Barosu dahil 57 barodan ortak açıklama: Sanattan korkmayın

Son dönemde sıklıkla gündeme gelen konser yasaklarıyla ilgili Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı, 57 baro ortak açıklama yaptı. Denizli Barosu’nun da imza koyduğu 57 baro, “Çağ dışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz” denildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Mayıs 2022 Pazartesi, 13:25

Bildiri, aralarında Denizli Barosu’nun da bulunduğu 57 baronun imza koyduğu ve ‘Sanattan Korkmayın, Sanat Özgürleştirir’ başlığını taşıyan açıklamada, “Özgürlük kavramı ile sanat arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. Sistematik bir hal alan bu çağ dışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların sanatını özgürce icra etmelerine engel olunmasını şiddetle kınıyoruz. Sanatı ve sanatçıyı susturmak demek, toplumu nefessiz bırakmak demektir” denildi.

57 Baronun imza koyduğu açıklama şöyle:
Ülkemizde ifade özgürlüğü üzerinde şiddetlenen basıncı kaygıyla gözlemlemekteyiz. Demokratik sistemlerde yaşam şansı olmayan bu yaklaşımın yeni hedefi sanatsal ifade özgürlüğü olmuştur.
Son aylarda ülkenin çeşitli kentlerinde konser, tiyatro, festival gibi etkinliklerin yasaklanmasına ilişkin hukuka aykırı kararlar alınmakta, hazırlıkları tamamlanmış etkinlikler iptal edilmektedir.
Yasaklara, iptallere konu etkinlik ve sanatçılar dikkate alındığında; ana dile, kültüre, yaşam tarzına ve cinsiyetlere yönelik ayrımcı, keyfi ve siyasi saiklerle bu kararların alındığı görülmektedir.
Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden açıklamalar, belediye veya valilikler tarafından kabul görerek sanata müdahale ile sonuçlanmaktadır. Uygarlaşmanın önemli kaynak merkezlerinden biri sanatsal üretimdir.
Sistematik bir hal alan bu çağ dışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların sanatını özgürce icra etmelerine engel olunmasını şiddetle kınıyoruz. Sanatı ve sanatçıyı susturmak demek, toplumu nefessiz bırakmak demektir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı