REKLAMI GEÇ

Denizli Barosu ile birlikte 77 ilden ‘tarifeye yüzde 45 zam yapılmalı’ açıklaması

Denizli Barosu ile birlikte 77 ilden ‘tarifeye yüzde 45 zam yapılmalı’ açıklaması

Yüksek enflasyon, alım gücünün düşmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi nedeniyle fiyatlara ‘güncelleme’ isteyen gruba avukatlar da katıldı. Denizli Barosu’nun da imza koyduğu bildiri ile 77 baro, tarifeye yüzde 45 zam yapılmasını istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Mayıs 2022 Salı, 13:30

77 baronun imza koyduğu açıklamada geçen kasımda 100 TL olan bir ürünün alınması için bu yıl 150 TL’ye ihtiyaç duyulduğu, alım gücünün düştüğü hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

YÜZDE 45 ZAM ZORUNLULUKTUR
“Ülkemizde son dönemdeki olumsuz ekonomik gelişmeler, paranın alım gücündeki azalma ve değişen piyasa koşulları nazara alındığında meslektaşlarımızın ekonomik durumlarının muhafaza edilmesi için 20 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile 25 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2022 Yılı Tarifesi’nde hiç vakit kaybetmeksizin en az %45’lik yeni bir artış yapılması bir zorunluluktur.

ÜCRET, EMEĞİ KARŞILAMIYOR MAĞDURİYETE SEBEP OLUYOR
Nitekim, TCMB verileri ve TCMB internet sitesinde bulunan “Enflasyon Hesaplayıcısı” aracı kullanıldığında, 2021 yılı Kasım Ayındaki 100 TL’nin 2022 yılı Nisan ayı güncel karşılığı 149,59 TL olduğu görülmektedir. Bu durumda her iki tarifedeki ücretlerin de meslektaşlarımızın emeklerinin karşılamadığı ve mağduriyetlerine sebep olduğu açıktır.

‘DAVALAR UZUN SÜRÜYOR’
Ayrıca, Asgari Ücret Tarifesi’nin üçüncü kısmında düzenlenen, “Konusu Para Olan Veya Para İle Ölçülebilen Yardımlarda Ödenecek Ücret” tablosu da mutlaka güncellenmelidir. Nitekim hepimizin malumu olduğu üzere konusu para ile ölçülebilen davalarda, harca esas değer dava tarihine göre hesaplanmakta, fakat kararın kesinleşmesi ortalama 4-5 yılı bulabilmektedir. Mevcut ekonomik işleyiş ve enflasyon oranları dikkate alındığında avukatların zararının faizle karşılanamayacağı tartışmasızdır.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı