REKLAMI GEÇ

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden 100. yılda Pamukkale sergisi

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden 100. yılda Pamukkale sergisi

Denizli Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında 100. Yılda Pamukkale Fotoğraf Sergisi açıldı. 64 eserin yer aldığı sergi, 11 Ocak Perşembe gününe kadar Turan Bahadır Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Ocak 2024 Cumartesi, 14:05

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında ‘100. Yılda Pamukkale’ adlı fotoğraf sergisi düzenledi.

Turan Bahadır Sanat Galerisi’nde düzenlenen serginin açılış törenine; TBMM Başkan Vekili Gülizar Biçer Karaca, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Gelecek Parti Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Aracı, Tabip Odası Başkanı Fazıl Necdet Ardıç, Denizli SMMO Başkanı Osman Erdemir, DGC üyeleri ve davetliler katıldı.

“KARAÇAY KİŞİSEL ARŞİVLERDEKİ ANILARI GÜNÜMÜZE TAŞIYOR”
Açılışta konuşan DGC Başkanı Osman Nuri Boyacı; “Sergimizdeki fotoğrafların bir bölümü önceki dönem başkanımız Muhammet Karaçay’ın Denizli’mizin önemli isimlerinin arşivlerinden bulup çıkardığı fotoğraflardan oluşuyor. Özellikle yerel gazetecilik, 1980’li yıllardan sonra ofset tekniğe geçti. Daha önce tipo baskılı gazeteler vardı. Tipo baskılı gazetelerde fazla fotoğraf kullanılmıyordu. Daha çok maliyeti yüksek olan klişe baskı kullanılıyordu. 1980’li yıllardan sonra gazetelerimizde fotoğraflar önce siyah beyaz, daha sonra renkli fotoğraflar görmeye başladık. Gazeteci arkadaşlarımızın çektiği fotoğraflar özellikle 1990’lı yıllardan sonra oluşuyor” dedi.

“EN ESKİ FOTOĞRAF 1933 YILINA AİT”
Sergideki en eski fotoğrafın 1933 yılına ait olduğunu ifade eden Boyacı; “Orhan Özdemir’in arşivinden günümüze taşınmış bir fotoğraf. O nedenle sergimize ‘100. Yılda Pamukkale’ ismini verdik. Özel arşivlerden ve gazeteci meslektaşlarımızın vizörüne yansıyan karelerden oluşan fotoğraf sergimizle Denizli’mizin doğa harikası, Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale’nin tanıtımına bir nebze olsun katkıda bulunmayı amaçladık” diye konuştu.

64 FOTOĞRAF YER ALIYOR
Açılışta konuşan TBMM Başkan Vekili Gülizar Biçer Karaca, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Milletvekilleri Sema Silkin Ün ile Nilgün Ök, Denizli’nin kültürel mirası Pamukkale’nin tanıtımı için düzenlenen ve anılara yolculuk yaptıran sergiye katkı koyanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleştiren protokol üyeleri, 64 eserin yer aldığı sergiyi gezdi. 100. Yılda Pamukkale Fotoğrafları sergisi, 11 Ocak Perşembe gününe kadar ziyarete açık olacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı