Denizli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’ndan sert kararlar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’ndan sert kararlar

Denizli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’ndan sert kararlar

Son günlerde ülkenin bir çok bölgesinde çıkan ve ciğerlerimizi yakan orman yangınları nedeniyle Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplandı. Komisyon, 31 Temmuz’dan geçerli olmak üzere sert önlemler aldı. Ormanlık alanlarda mangal yasaklandı, havai fişek atılamayacak, dilek balonları uçurulmayacak. Risk oranı yüksek ormanlık alanlara ise girişler yasaklandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Temmuz 2021 Cuma, 16:10

Ülkenin birçok noktasında başlayan orman yangınları Türkiye’yi derinden yaraladı. Yangınlarla mücadele sürerken, Denizli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu toplandı, önemli kararlar aldı. Bir dizi yasak ve kısıtlamanın getirildiği toplantıda sorumluluklar da belirlendi.

Komisyonda alınan kararlar şöyle:

1-Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenmiş ve haritalandırılmış olup mutat vasıtalarla en geniş şekilde vatandaşlarımıza duyurulmuş olan mangal/semaver/ateş yakılabilecek mesire yerleri ile tabiat parklarının dışında, ormanlara giriş çıkışların yasaklanması (Orman İdaresinden İhaleli/Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç)

2-Orman alanları içerisinde (yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç) mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmemesi, avcı ve çobanların ateş yakmasının önlenmesi için ormanlara giriş çıkış yasağının uygulanması ve kontrolünün; Denizli Orman Bölge Müdürlüğü personeli ile sorumluluk alanına göre İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı personelince müştereken sağlanması.

3-Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2021 tarihine kadar mangal/semaver/ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmemesi.

4-Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü (tarla, bağ, bahçe ve zeytinlik artığı ot, dal vb.) yakılmasına kesinlikle müsaade edilmemesi.

5-Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda, orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmemesi.

6-Yüksek risk barındıran ormanlık alanlara girişlerin, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde belirli bir süreyi/dönemi kapsayacak şekilde kısıtlanması.

7-Sorumluluk alanına göre İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca yangına hassas bölgelerde devriye atılması, kimlik kontrolü yapılması ve denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması.

8-Mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarına girişte; uyulması gereken kurallara ilişkin bilgilendirici mahiyetteki el ilanı veya broşür dağıtılması, kamu kurum ve kuruluşlarına ait billboardlarda kullanılacak görseller, anonslar vb. araçlarla vatandaşların konuya ilişkin duyarlılığının artırılması.

9-Halkı uyarmak ve bilinçlendirmek üzere mahalle cami imamlarımızca konuşmalar ve sohbetler yapılması, cami hoparlörlerinden ilanlar yapılarak ateş yakılmaması konusunda halkın uyarılması için İl Müftülüğünce tedbirlerin alınması.

10-Enerji nakil hatlarından çıkabilecek orman yangınlarına karşı TEİAŞ 21. Bölge Müdürlüğü ve ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından her türlü tedbirlerin alınması.

Yorumlar

Muhlis   -  Bağlantı 30 Temmuz 2021, 17:10

Kararın hayırlı olması dileğiyle…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı