REKLAMI GEÇ

Korona cezaları ile ilgili mahkemeden ‘geçersiz’ kararı

Korona cezaları ile ilgili mahkemeden ‘geçersiz’ kararı

Bir yurttaşın sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle yediği cezayı mahkemeye taşıması, emsal niteliğinde bir kararla sonuçlandı. Denizli’de de yaklaşık 4 bin 500 kişinin 4 milyon 170 bin liralık ceza yediği uygulama için mahkeme ‘Polis sadece tutanak tutabilir, ceza geçersiz’ kararı verdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Temmuz 2020 Pazar, 12:14

Sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle yediği cezayı mahkemeye taşıyan Adanalı bir yurttaş için emsal karar verildi. Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği, “Polis sadece tutanak tutabilir” diyerek cezanın geçersiz olduğuna karar verdi.

‘GEÇERSİZ’ KARARI
Sözcü Gazetesi’nden Asuman Aranca’nın haberine göre; Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, salgın dolayısıyla maske, sosyal mesafe ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarının ihlali üzerine polis tarafından yazılan cezaların ‘’Geçersiz” olduğuna karar verdi.

KARAR EMSAL OLABİLİR
Mahkeme, ‘’İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir” hükmüne vardı. Adana’da bir vatandaşa verilen 789 liralık ceza da bu gerekçe ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği Koronavirüs tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi.

‘HUKUKİ DEĞİL’
Davayı açan avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.

DENİZLİ’DE DURUM
Denizli’de de sokağa çıkma yasağı uygulamaları nisan ve mayıs ayında 30 şehirle birlikte uygulanmıştı. Özellikle resmi tatil günlerinde uygulanan yasakta Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün Denizli Valiliği aracılığıyla yaptığı haftalık açıklamalarında yer alan rakamlara göre; Denizli’de yaklaşık 4 bin 500 kişiye 4 milyon 170 bin TL tutarınca ceza kesilmişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı