REKLAMI GEÇ

Denizli’nin antik kentleri Japon televizyonunda tanıtılacak

Denizli’nin antik kentleri Japon televizyonunda tanıtılacak

Japon kamu yayıncısı NHK televizyonu, Denizli ve Aydın’daki antik kentlerde belgesel çekimine başladı. Projenin Avrupa Direktörü Miki Kosugu, “Japonların çok azı Türkiye’nin bu zenginliği biliyor. Belki bu belgesel, Türkiye’nin kültürel zenginliğini onlara tanıtmak için bir başlangıç olur” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Nisan 2022 Cuma, 12:40

Hayatını kaybeden Japon gazeteci ve yazar Takashi Tachibana anısına, 1970’li yıllardaki 8 bin kilometrelik seyahatini anlatan belgesel hazırlayan ekip, Aydın’da Apollon Tapınağı, Priene Antik Kenti ve Milet Antik Kenti’nde çalışma yaptı.

Belgesel hakkında bilgi veren projenin Avrupa Direktörü Miki Kosugu, Tachibana’nın çektiği fotoğrafları ve ayak izlerini takip ettiklerini, Aydın’daki çekimlerin ardından Denizli’de Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ve Laodikya Antik Kenti’ne geçeceklerini söyledi.

Türkiye’nin zengin doğal ve kültürel mirasa sahip olduğunu, Japonlar’a Türkiye’nin bu mirasını göstermeye çalışacaklarını anlatan Kosugu, “Japonların çok azı Türkiye’nin bu zenginliği biliyor. Belki bu belgesel, Türkiye’nin kültürel zenginliğini onlara tanıtmak için bir başlangıç olur.” ifadelerini kullandı.

Aydın’da ilk kez geldiğini, gördüğü antik şehirlere hayran kaldığını anlatan Kosugu, bu belgesel projesi sonrası bölgeye yeniden gelmeyi planladığını aktardı.

“TURİSTLERİN SAYISINDA ARTIŞ OLACAĞINI GÖRECEĞİZ”

Çekimleri organize eden Türkiye Film Komisyonu Başkanı Sait Yardımcı da ekibe eşlik etti.

Yardımcı, belgesellerin tanıtımda çok ciddi gücünün olduğunu, daha önce Pamukkale ve Hierapolis’te Discovery Channel için çekim programı yaptıklarını ifade etti.

Japon televizyonu NHK’nın çok etkili bir mecraya yayın yaptığına işaret eden Yardımcı, şöyle devam etti:

“1970’li yıllarda ülkemizi gezmek için gelen Japonya’nın ünlü gazetecisi 2 yıl önce vefat etti. Onun anısına televizyon kanalı, belgesel hazırlıyor. Tachibana’nın Türkiye’deki ayak izlerinden gidiyoruz. Japonlar dünyada en çok istenilen, kişi başına çok para harcayan turist grubunda. Bu yıl içerisinde bu program yayınlanacak. Gözle görülür şekilde Japon turistlerin sayısında artış olacağını göreceğiz.”

(AA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı