DSO yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi, kritik gündem su - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DSO yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi, kritik gündem su

DSO yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi, kritik gündem su

Denizli Sanayi Odası, 2021 yılının ilk meclis toplantısını “su” konusuna ayırdı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin de konuk olarak katıldığı toplantıda uzmanlar tarafından sunumlar yapıldı, Büyük Menderes Havzası’ndaki su probleminin çözümüne katkı koymak konusunda prensip kararı alındı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Ocak 2021 Çarşamba, 13:36

DSO Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ve WWF Türkiye Tatlı Su Kıdemli Uzmanı Eren Atak tarafından Türkiye’nin karşı karşıya olduğu su krizi konusunda bilgilendirme yapıldı.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Türkiye’de susuzluğun bireyler, iş dünyası ve karar vericiler için ortak bir risk olduğunun altını çizdi. Pasinli, “Şimdi suyumuz için seferberlik zamanı. Doğada suyun doğduğu ve geçtiği doğal alanları koruyarak, tarımda sulama yöntemlerimizi iyileştirerek, acilen damla sulamaya geçerek, sanayide suyu kirletmeden, verimli kullanarak, temiz üretim yatırımlarını teşvik ederek, jeotermal enerji üretiminde açığa çıkan yüksek kimyasal ve ağır metal içeren atık suların geri basılması yerine yüzeysel su kaynaklarına bırakılmasının önüne geçerek, denetimlerde sıfır tolerans yaklaşımını benimseyerek, kentlerimizde dağıtım kayıplarını ve kaçakları önleyerek, evlerimizde her damlayı tasarruf ederek, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek suyumuzu korumayı birlikte başarabiliriz” dedi.

Büyük Menderes Havzası’nda su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetimi için yürütülen çalışmalara değinen WWF-Türkiye Tatlı Su ve Sulak Alan Programı Kıdemli Uzmanı Eren Atak ise, hedeflerinin havzada doğayı korurken, suyun daha verimli kullanıldığı yöntemlere geçişi sağlamak olduğunu söyledi.

Atak, “Yağmur suyu hasadından tarımda verimli sulama yöntemlerine, sanayide temiz üretim uygulamalarından, doğa koruma çalışmalarına kadar işbirliği ortaklarımızla birlikte attığımız adımlarla Türkiye’nin diğer akarsu havzalarına ilham verecek bir çabanın içindeyiz” dedi.

2018 yılından bu yana WWF Türkiye ile birlikte ortak bir proje yürüten Denizli Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, 2021 yılının ilk meclis toplantısında neden “su” konusunu gündeme getirdiklerini söyledi.

Keçeci, “Türkiye bir kuraklık riski ile karşı karşıyayken sudan daha önemli bir konu olmadığı konusunda yönetim kurulumuzla hemfikir olduk. Bugün sadece üretimin değil hayatımızın en önemli öğesi olan suyla ilgili sürdürülebilirlik kapsamında 2021 yılında DSO olarak bir dizi faaliyetimiz olacak. Konuyla ilgili uluslararası fonlara da başvurularımız bulunuyor. Bu konuda en ufak bir katkımız olsa bile mutluluk duyacağız” dedi.

Belediye başkanlarının da su kirliliği ve su verimliliği ile ilgili güncel çalışmalarını aktardığı toplantıda, kurumlar arası işbirliği ile Büyük Menderes Havzası’ndaki su probleminin çözümüne katkı koymak konusunda prensip kararı alındı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı