REKLAMI GEÇ

Havalar ısınınca zehirli uğur böceği örümceği görüldü

Havalar ısınınca zehirli uğur böceği örümceği görüldü

Denizli’de bazıları zehirli örümcek türleri arasında yer alan uğur böceği örümceği, havalar ısınınca ortaya çıktı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Haziran 2023 Salı, 13:33

Denizli’de Pamukkale ilçesine bağlı Irlıganlı Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Mulcar, mahalledeki bir duvar üzerinde, görüntüsüyle diğer örümceklerden farklı bir örümceği gördü. Mulcar2ın yaptığı araştırmada uğur böceği örümceği olduğunu öğrendiği türün, dünyada zehirli örümcek türleri arasında yer aldığı belirtildi.

Örümceğin fotoğrafını çeken Mulcar, internet üzerinden yaptığı aramada zehirli uğur böceği örümceği olduğunu öğrendi. Uğur böceği gibi benekleri olan örümceği gördüğünde çok şaşırdığını anlatan Mulcar, “Mahalle de gezerken duvarın birinde gözüme çok farklı bir örümcek çarptı. Cep telefonumda resmini çekip internetten arama yaptım. Gördüğüm örümceğin zehirli uğur böceği örümceği olduğunu tespit ettim. Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre Müdürlüğü yetkililere haber verdim. Bulduğum örümceği gelen ekiplere teslim ettim” dedi.

Zehirli Uğur Böceği Örümceği nedir?

Literatürdeki ismi “Eresus kollari” olan zehirli Uğur Böceği Örümceği Afrika’dan Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada yaşıyor. Özellikle Akdeniz iklimini sevdiğinden sıcak günlerde daha çok görülüyor. Habitatları arasında Denizli de var. Kış boyunca toprak altında olan uğur böceği örümceği, havalar ısınınca ortaya çıkıyor. Toprak altında tünel şeklindeki yuvasında kırkayak ve böcekle besleniyor. Zehirli olması nedeniyle bilim dünyası, örümceği, “tehlikeli” olarak sınıflandırıyor. Fakat her türü yoğun zehir taşımıyor. Tamamen tehlikesiz olan türleri de var. Zehri bir insana en fazla kaşıntı gibi, deri hasarı veriyor. Ölümcül bir zehir taşımıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı