REKLAMI GEÇ

İlhan: Avukatlara yönelik saldırı, hukuk devletine yapılan saldırıdır

İlhan: Avukatlara yönelik saldırı, hukuk devletine yapılan saldırıdır

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, adli yıl açılışı nedeniyle dikkat çeken bir açıklama yaptı. Yaşanan sorunlara ilişkin sert göndermelerde bulunan ilhan, avukatlara yönelik baskı, tehdit ve saldırıların inanılmaz boyutlara ulaştığını söyledi. İlhan, “Avukatlara ve barolara yönelik baskı ve saldırılar halkın adil yargılanma hakkına ve demokratik hukuk devletine yöneliktir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Eylül 2020 Salı, 11:55

Adli Yıl açılışı nedeniyle açıklama yapan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, adli yılı koronavirüs salgınının gölgesinde karşıladıklarını söyledi. Vatan topraklarının işgaline ve emperyalist güçlerin vatan toprağını parçalama arzusuna karşı verilen en büyük mücadele olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yılını kutladıklarını ifade eden İlhan, Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Cihanda Barış” felsefesinde yatan evrensel hukuk kurallarının bir gün tam anlamıyla uygulanması umuduyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü de kutladı.

SALGININ ETKİLERİ BÜYÜK
Yeni bir adli yıla girerken ülkede ve hukuk alanında olumlu gelişmeler olduğu gibi özellikle salgının da etkisiyle birçok olumsuzluklar yaşadıklarını ifade eden İlhan, “Salgın nedeniyle meslektaşlarımız ekonomik sorunlar ile boğuşurken, meslek alanlarımız daraltılıp, mesleğimize yapılan saldırıların en çok arttığı bu süreçte yıllardır mesleğimizi ifa ederken yaşadığımız sorunlara hiçbir çözüm getirmeyen, Baroların ve avukatların hiçbir talebinin karşılanmadığı Avukatlık Kanunu Değişikliği teklifi maalesef yasalaşmıştır” dedi.

Denizli Barosu’nun dün olduğu gibi bugün de meslektaşlarından aldığı güçle kenetlenip ülkede demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, kuvvetler ayrılığı ilkesine, yargının bağımsızlığına, bağımsız savunmanın temsilcisi avukatlara, insan haklarına ve laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kazanımlarına yönelik saldırılara, ciddi boyutları aşan hak ihlallerine, hat safhalara ulaşan kadına şiddet ve çocuğa istismarına karşı mücadele etmeye, büyük küçük herkes için adalet aramaya devam edeceğini anlatan İlhan, “Çünkü baromuz her türlü otoriteye karşı bağımsızlığın koruyucusu, yurttaşların temel hak ve özgürlüklerinin, adil yargılanma hakkının, hak arama özgürlüğünün teminatı ve savunucusu, Anayasamıza göre kamu kurumu niteliğinde bir kurumudur. Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi avukatlara ve barolara yönelik baskı ve saldırılar halkın adil yargılanma hakkına ve demokratik hukuk devletine yöneliktir. Yurttaşlarımızın sosyal medya üzerinden değil, tam bir tarafsızlık ve bağımsızlık içinde, baskıdan uzak yargı makamları nezdinden adalet arayışlarını sürdürmeleri gerekmektedir” dedi.

HER YIL 20 BİN AVUKAT KATILIYOR
Avukatların meslek alanlarının daraltıldığını, avukatlık mesleğinin yerine getirilebilecek faaliyetlerin sayısının giderek artırıldığını dile getiren Müjdat İlhan, “Hızla açılan hukuk fakültelerinden yeterli eğitim ve donanım almamış eğiticiler yüzlerce öğrenci yetiştirmektedir. Her yıl 20 bine yakın genç mezun olarak mesleğe adım atmakta, mesleki, sosyal ve ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır” dedi.

GÜVENİLİR YARGININ VAZGEÇİLMEZİ SAVUNMA GÜCÜDÜR
Güvenilir yargının vazgeçilmez unsurlarından birinin etkili bir savunma gücünün varlığı olduğunu anlatan İlhan, “Avukatlık mesleğinin, yargı içindeki etkisinin giderek azaltılma çabaları ve itibarsızlaştırılmasına yönelik çalışmalar savunma gücünü yaralamakta, yargıya olan güveni zedelemektedir. Uygulamada, adil yargılanma hakkının teminatı olan avukatlara, kısıtlama ve engelleme getirilmeye çalışılmakta, ‘avukatsız yargılamanın’ önü açılmak istenmektedir. Avukatlara gerek mesleğin icrası nedeniyle, gerekse de mesleki faaliyetleri nedeniyle yönelen baskı, tehdit ve sözlü ve fiziki saldırılar maalesef inanılmaz boyutlara ulaşmıştır.

Ne yazık ki sorunlarımız sadece mesleğimiz ile sınırlı değildir. Her yıl kaldığımız yerden mesleğimizi icra ettiğimiz fiziki alanların eksikliklerden bahsetmek bizi ziyadesiyle üzmektedir. Şehrimizdeki Tapu Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, birçok kamu binasının hatta vip diyanet işleri müdürlüğü binasının bile inşaatı hızla bitirilip, faaliyete geçerken son 6 yıldır inşası devam eden ek adliye binamızın yapımı hala sürmektedir” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ EVRENSEL HUKUK KAİDELERİDİR
Denizli Barosu olarak yargı bağımsızlığının, özgür savunmanın yılmaz bekçisi olmaya devam edeceklerini dile getiren İlhan, “Her türlü cemaat, tarikat, vakıf ve grubun vesayetinden temizlenmiş, yasamanın ve yürütmenin hiçbir etkisi olmaksızın evrensel hukuk kaidelerinin uygulandığı bağımsız bir yargı ve meslektaşlarımızın mesleğini icra ederken her türlü baskı, şiddetten ve zorbalıktan korunması her zaman önceliğimizdir.

Tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasinin tek çare olduğunu, hukukun her alanda üstün kılındığını, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu bir kez daha yineliyor, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlı kalacağımıza söz veriyor, tüm avukatlarımızın yargıçlarımızın, savcılarımızın ve adliye çalışanlarımızın yeni adli yılını kutluyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı