REKLAMI GEÇ

İş insanı Yasin Cinkaya için endişeli bekleyiş ve arama çalışmaları sürüyor

İş insanı Yasin Cinkaya için endişeli bekleyiş ve arama çalışmaları sürüyor

Denizli, genç iş insanı Yasin Cinkaya’nın denizde kaybolmasıyla büyük şok yaşadı. Teknesi kaptansız halde açık denizde bulunan Cinkaya ile ilgili birçok soru akıllara takıldı. En çok merak edileni ise nerede olduğu…

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Aralık 2023 Perşembe, 20:28

Yasin Cinkaya, Denizli’nin doğal taş alanında faaliyet gösteren en büyük firmalarından biri olan FBR Mermer’i yönetiyordu. Her yıl milyonlarca dolar ihracat yapan Cinkaya’nın müşterileri arasında Hollywood yıldızları da var. Kentin özellikle traverten mermeri alanındaki en önemli markalarından biri ona ait. Aynı zamanda Denizlispor aşığı da olan Cinkaya bir dönem yöneticilik yapmıştı. Hatta kulübün maddi sıkıntıya girmesiyle, borç olarak verdiği paralardan feragat etmiş ve Denizlispor’a bağışlamıştı.

YASİN CİNKAYA’NIN DENİZ TUTKUSU

44 yaşındaki Cinkaya, deniz tutkusuyla da biliniyor. Ofisindeki dev deniz akvaryumu, deniz tutkusunun yansıması gibi. Uzun yıllardan bu yana da motoryat tipinde teknesi var. Ve yine yıllardan bu yana denize açılıyor. Amatör olarak yürüttüğü olta balıkçılığına tutkun. Hatta bu alandaki faaliyetlerini sportif amaçlı balıkçılığa yükseltti. Ulusal turnuvalarda kupalar kazandı.

NE ZAMAN VE NEREDEN YOLA ÇIKTI?

Yasin Cinkaya hakkındaki çevresinden ve tanıyanlardan edinilen bilgilere göre; birkaç gün önce Didim’e gitti. Çünkü Cinkaya’nın içinde 2 kamara ve kaptan köşkü olan yaklaşık 10 metrelik FBR isimli motoryatı Didim Yat Limanı’nda demirli. Yasin Cinkaya, bu sabaha karşı balık avlamak amacıyla tek başına yat limanından denize açıldı.

LİMANDAN NE KADAR UZAKTA BULUNDU?

Balık avının bitip de dönüş zamanının olduğu saat 09.55’te teknesi limandan 6 mil (yaklaşık 10 kilometre) uzaklıkta açık denizde bulundu. O saatlerde limana dönmesi gerekiyordu ama teknesi Akbük koyu civarlarında otomatik pilotta kendi etrafından dönerken bulundu.

CİNKAYA’YA NE OLDU?

Yasal bir engel olmasa da tecrübeli balıkçılar, tekneyle tek başına açılmanın tehlikelerine dikkat çekiyorlar. Fakat tanıyanlar, Yasin Cinkaya’nın sıklıkla tek başına denize açıldığını ve bu konuda tecrübeli olduğunu söylüyor. Cinkaya’nın dengesini kaybedip düşmesi ihtimali ağır basıyor. Fakat bu durumda da denizin durumu önemli bir faktör.

HAVA RÜZGARLI, DENİZ DALGALIYDI

Bölgedeki balıkçılar bu sabah saatlerinde Didim bölgesinde rüzgar hızının saatte 25 kilometre civarında olduğunu, dolayısıyla da denizin de dalgalı olduğunu bildirdi. Bu durumda Cinkaya’nın dengesini kaybedip düşme ihtimali ortaya çıkıyor. Özellikle balık avı gibi tekne güvertesinde hareket etmeyi gerektiren olay sırasında can yeleğinin takılı olması hayati önem taşıyor. Balıkçılar Federasyonu bu konuda sık sık kazaların yaşandığını ve can yeleğinin mutlaka takılı olması gerektiğini bildiriyor.

MOTORYATLAR BALIK AVI İÇİN UYGUN MU?

Cinkaya’nın da sahibi olduğu motoryatlar genellikle gezinti için tasarlanıyor. Özellikle Akdeniz sahillerinde sıklıkla görülmesinin nedeni hızlı, pratik ve bölge denizine uygunluğu. Fakat motoryatlar genelde fiberglas malzemeden yapıldığından diğer teknelerden daha hafif. Bu nedenle dalgaya karşı daha dayanıksız. Bölge balıkçılarının havanın rüzgarlı, denizin de dalgalı olduğunu söylediği bugün, bir motoryatla balık avlamak için uygun bir zaman değil.

HİPOTERMİ İHTİMALİ

Cinkaya’nın bu durumda dengesini kaybedip denize düşme ihtimali yüksek olduğundan arama çalışmaları denizde yürütülüyor. Dalgalı denize düşen birinin yüzerek tekneye ulaşması çok zor. Aynı zamanda sabahın ilk saatleri havanın en soğuk zamanı. Bu da hiportermi (iç vücut sıcaklığının düşmesi) ihtimalini güçlendiriyor. Bu tür deniz kazalarında en sık rastlanan olay hipotermi. Üzerinde kıyafetleri olan birinin, can yeleği taksa bile 5 derecelik suda en fazla 1 içinde kurtarılması gerekiyor.

ARAMA ÇALIŞMALARI NE DURUMDA

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, arama çalışmalarının insansız hava araçları ve sahil güvenlik ekipleriyle aralıksız sürdüğünü açıkladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Didim’de kaybolan Yasin Cinkaya ile ilgili açıklama

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı